Zpěvomat 2019

2.6.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Již pošesté se v pondělí 3. června v pražských ulicích objeví Zpěvomat, nástroj s lidským hlasem a srdcem, jehož „energetickým zdrojem, hardwarem, softwarem i displejem“ je otevřenost, láska k hudbě a talent mnoha nadšenců, profesionálů i amatérů.

Skupinky zpívajících pod vedením zkušených muzikantů-lektorů se opět objeví v odpoledních hodinách prvního červnového pondělí na náměstí Míru, Andělu, I.P.Pavlova, Jungmannově náměstí a Hradčanské, aby kolemjdoucím na pár minut nabídli zastavení, kde bude jen pro ně znít živá hudba a zpěv v podání lidských bytostí, nikoli ze sluchátek nebo reproduktorů. „Místo rozhovorů chatujeme, místo setkávání se s přáteli dřepíme u Facebooku, místo vyprávění příběhů postujeme stories, místo domácího muzicírování se na nás valí nekonečný proud možností z YouTube a Spotify, ze kterého už si mnohdy ani neumíme vybrat,” říká zakladatelka Zpěvomatu Ridina Ahmedová a dodává: „Možnost usednout na židli nechat se oslovit jen tím nejpřirozenějším způsobem - lidským hlasem, nechat si zazpívat vybranou skladbu, je dárek, kterou náš Zpěvomat nabízí již pošesté. Je to zastávka v ubíjejícím shonu a ruchu všedního dne, možnost komfortního vystoupení z našich (ne)komfortních zón, chatrně podpíraných digitálním smogem a odlidštěnými technologiemi - jednoduše zážitek prosté sdílené radosti z hudby.“

Lektory hudebních entuziastů, kteří v Praze vdechnou život Zpěvomatu, letos budou Vladivojna La Chia, živelná zpěvačka, textařka, skladatelka filmové a divadelní hudby, Jakub Kacar, sbormistr, univerzitní pedagog a hudebník, vedoucí vokální skupiny Appendix, dále balkánská zpěvačka a pianistka s velikým hlasem Aida Mujačić, energií nabušená jazzová a funky zpěvačka Mirka Novak a konečně také Endru (aka Ondřej Havlík), renomovaný beatboxer, zpěvák a vokální improvizátor, vícemistr světa v loopingu.

Zpěvomat je pro posluchače i účastníky zcela zdarma. Ještě stále se mohou hlásit i zájemci o aktivní účast ve Zpěvomatu.