ZUŠ Open nejen v Praze

30.5.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová

Již dnes - v úterý 30. května proběhne nejrozsáhlejší kulturní akce v historii upozorňující na význam uměleckého vzdělávání dětí - celostátní happening ZUŠ Open. Vstup na tisícovku akcí ve 280 městech po celé ČR je zdarma a nabízí lidem mimořádnou příležitost zažít umění s dětmi v ulicích často na atraktivních místech, jako jsou zámky, kostely, parky i náměstí, nádraží či zoologická zahrada. Žánrově pestrý program pro širokou veřejnost připravilo více než 350 základních uměleckých škol.

Pražské školy nabídnou koncerty i vystoupení dětí s profesionálními umělci, street art projekty či performance na Náměstí Republiky, Malostranském náměstí, v kostele Nejsv. Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad a na dalších dvaceti atraktivních místech. Brno, Zlín a Bystřici nad Pernštejnem navštíví patronka projektu a zakladatelka nadačního fondu Magdalena Kožená. Vrcholem dne v Brně bude její společné zpívání s dětmi na Moravském náměstí, kde brněnské základní umělecké školy připravují mimořádně atraktivní program. Garanti projektu se rozjedou všemi směry. Režisérka Alice Nellis navštíví náměstí v Českých Budějovicích, výtvarník a designér Maxim Velčovský bude tvořit s dětmi v Plzni.  Všichni se potom sejdou na vyvrcholení dne v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad a v kostele Nejsvětějšího srdce Páně. 

„Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat," říká světoznámá mezzosopranistka a patronka ZUŠ Open Magdalena Kožená.