Musica Orbis 2020

20.2.2020 / Aktuálně / Marek Šulc

Letošní osmý ročník mezinárodního hudebního cyklu Musica Orbis představí pražskému publiku hudební tělesa z anglofonních zemí: USA, Velké Británie a Austrálie. Vystoupí například nejstarší bachovský sbor z USA či jeden z nejlepších mládežnických orchestrů Ameriky - University of California Berkeley Symphony Orchestra. 

Mezinárodní hudební cyklus Musica Orbis se za osm let své existence stal synonymem pro oceňované koncerty orchestrů a sborů mladých ze všech koutů světa. Letošní ročník představí v rámci sedmi koncertů vedle sebe jak profesionální tělesa, která si již vydobyla světové renomé, tak orchestry mladých, které na prahu mezinárodní kariéry teprve stojí. Koncerty cyklu proto přinesou kromě uměleckých zážitků také možnost vhledu do úrovně hudebního vzdělávání v anglofonních zemích. Koncerty se konají v předních koncertních sálech Prahy. 

Cyklus zahájí britský sbor City of Birmingham Choir (17. 4. 2020, kostel sv. Šimona a Judy), který příští rok oslaví již 100 let od svého založení. Hudební ředitel a sbormistr tohoto tělesa Adrian Lucas, mezinárodně uznávaný varhaník, také zastával post předsedy British Music Society. Sbor provede s orchestrem a předními českými sólisty Michaelou Šrumovou, Sylvou Čmugrovou, Ondřejem Šmídem a Jaromírem Noskem oratorium G. F. Händla Mesiáš.

Druhý večer cyklu bude patřit americkému studentskému orchestru  University of North Carolina at Greensboro Symphony Orchestra (17. 5. 2020, Dvořákova síň Rudolfina). Tento výběrový univerzitní orchestr řídí Kevin M. Geraldi, zapálený propagátor hudebního vzdělávání v USA. Orchestr provede skladby A. Coplanda, Ch. Ivese, L. Bernsteina a dalších.

Třetí koncert cyklu uvede University of California Berkeley Symphony Orchestra (4. 6. 2020, Dvořákova síň Rudolfina), který patří mezi nejlepší americké univerzitní orchestry. Spolupracuje pravidelně i s předními světovými dirigenty, zkoušky orchestru či masterclassy tak řídili Ricardo Muti, Valery Gergiev, nebo Gustavo Dudamel. Do Prahy se těleso vrací po šesti letech a vystoupí s programem z děl 20. a 21. století, což je i jeho specialita. Vedle sebe tak zazní kompozice Amadea Juliana Regucery (2019) a 5. symfonie Gustava Mahlera.

Nejstarší americký sbor zaměřený na hudbu J. S. Bacha, The Bach Choir of Bethlehem (20. 6. 2020, kostel sv. Salvátora) oslavil před dvěma lety výročí 120 let od svého založení a vystoupil na nejvýznamějších světových koncertních pódiích jako je Carnegie Hall v New Yorku, Kennedyho centrum ve Washingtonu či londýnská Royal Albert Hall v rámci festivalu BBC Proms. V Praze představí program z děl J. S. Bacha a dalších světových autorů.

Pátý večer cyklu bude patřit Austrálii (6. 7. 2020, kostel sv. Šimona a Judy). Melbourne Youth Orchestra se po právu řadí mezi přední australské orchestry mladých a do Prahy přiveze mimo jiné i Dvořákovu 8. symfonii.

Nejmladším americkým orchestrem, který se v letošní řadě Musica Orbis představí, je Pacific Symphony Youth Orchestra z Kalifornie (9. 7. 2020 Obecní dům Praha), založený v roce 1993. I přes krátkou dobu fungování si ale již vydobyl významné postavení mezi orchestry mladých v USA.

Závěrečný koncet cyklu bude patřit americkému orchestru mladých Wisconsin Youth Symphony Orchestra (19. 7. 2020, kostel sv. Šimona a Judy). Se svým dirigentem a hudebním ředitelem Kylem Knoxem, který je absolventem světově proslulé Juilliard School v New Yorku, vzdá orchestr programem závěrečného koncertu cyklu poctu i české hudbě, a to provedením Smetanovy Vltavy.