Chlapcův kouzelný roh s doprovodem dechů

Nové album souboru Philharmonia Octet a německého barytonisty Petera Schöneho obsahuje úpravu legendárního písňového cyklu Gustava Mahlera, doplněnou několika instrumentálkami.

Novinka týdne tentokrát představuje album, které vyšlo 10. března u Supraphonu. Německý lyrický baryton Peter Schöne na něm zpívá písně Gustava Mahlera za doprovodu českého komorního dechového ansámblu Philharmonia Octet. Ten byl založen roku 2007 a tvoří jej přední čeští sólisté na dechové nástroje: Vilém Veverka a Monika Boušková hrají na hoboje, Irvin Venyš a Karel Dohnal na klarinety, Václav Vonášek a Martin Petrák na fagoty a Přemysl Vojta s Ondřejem Vrabcem na horny. V některých aranžích na této desce je soubor doplněn ještě kontrabasistou Petrem Riesem a bubeníkem Michaelem Kroutilem.

Philharmonia Octet už dříve inicioval vznik zajímavých úprav pro dechové okteto, třeba Obrázky z výstavy nebo suitu z opery Z mrtvého domu. Úpravy Mahlerových písní (a také některých vět ze symfonií) jsou zatím projektem nejodvážnějším, ale také logickým, neboť Mahlerův hudební jazyk je prodchnutý vojenskými motivy a pasážemi jako stvořenými pro dechy - zřejmě i proto, že skladatel v dětství často slýchal jihlavskou posádkovou kapelu. Úpravy na nové desce vytvořili Tomáš Ille a Václav Vonášek.

Zpěvního partu se zhostil německý barytonista Peter Schöne, vyhlášený interpret písní, který byl mimo jiné i žákem legendy tohoto žánru: Dietricha Fischer-Diskau. Kromě výběru písní z cyklu Chlapcův kouzelný roh však na nahrávce najdeme i instrumentálky: druhou větu Symfonie č.1 - pojatou jako alpský tanec ländler - a také skladbu nazvanou Blumine, která měla být druhou větou "Titána" původně, Mahler ji však nakonec vyřadil.

Foto: obal alba (©Vilém Veverka)

Podcast