Housle a violoncello v hlubokém porozumění. Nové CD z Prahy a Mnichova

Dialog svých dvou smyčcových nástrojů na nové nahrávce prezentují houslistka Anne-Sophie Mutter a violoncellista Pablo Ferrández. Účinkuje na ní i Česká filharmonie.

Tento týden představujeme nové album vydané v listopadu u společnosti Sony Classical. Jeho protagonisty jsou dva hráči na smyčcové nástroje: houslistka Anne-Sophie Mutter a violoncellista Pablo Ferrández. Tento mladý Španěl u Sony Classical loni vydal své debutové album a slavná německá houslistka je již řadu let jeho hudební mentorkou: Ferrández si mimo jiné prošel i jejím ansámblem Mutter’s Virtuosi.

S Českou filharmonií pod taktovkou Manfreda Honnecka oba umělci tady v Praze v lednu 2022 natočili živé provedení známého Dvojkoncertu pro housle, violoncello a orchestr a moll Johannesa Brahmse. Tento záznam tvoří první polovinu nového CD. Na té druhé pak najdeme komorní hudbu Brahmsovy osudové ženy, Clary Schumannové - její vynikající Klavírní trio g moll. Tato skladba z roku 1846 je zásadním dílem německé skladatelky a pianistky, které významně ovlivnilo i pozdější slavná klavírní tria jejího manžela Roberta. Snímek tohoto tria již vznikal ve studiu v Mnichově a Anne-Sophie Mutter k němu přizvala svého pravidelného spolupracovníka, klavíristu Lamberta Orkise.

Foto: Anne-Sophie Mutter a Lambert Orkis s Českou filharmonií (©Petra Hajská, archiv ČF)

Podcast