Hudba barokní Prahy. Dosud nevydané nahrávky legendárního souboru Musica Antiqua Praha spatřily světlo světa

U Animal Music vyšly zatím nepublikované nahrávky průkopnického souboru autentické interpretace staré hudby vedeného Pavlem Klikarem.

Soubor Musica Antiqua Praha byl v době své existence (1982 - 1997) nejvýznamnějším tuzemským ansámblem zaměřeným na stylovou interpretaci barokní hudby. Jeho zakladatel a umělecký vedoucí Pavel Klikar byl průkopníkem užívání zachovaných barokních nástrojů nebo jejich přesných replik, kopií barokních smyčců, dobových zpěvních technik či nerovnoměrně temperovaných systémů ladění. Dramaturgie souboru byla založena na Klikarově dlouholeté muzikologické práci a uvádění pozapomenutých klenotů.

K těm bezesporu patří i skladby z archivu kláštera Křižovníků s červenou hvězdou při kostele sv. Františka Serafinského v Praze, které soubor Musica Antiqua Praha ve světové premiéře nahrál roku 1996, krátce před svým rozpadem. Tato sbírka vzácně dokumentuje pražský repertoár prvních desetiletí 18. století. Autory skladeb jsou Johann Caspar Fischer, Ferdinand Tobias Richter, Georg Reutter a Benedikt Anton Aufschnaiter.

Nahrávky ležely 27 let v archivu, než je koncem letošního března vydal Petr Ostrouchov a jeho vydavatelství Animal Music. Toto CD je tak jakousi symbolickou tečkou za činností výjimečného hudebního souboru. Jako instrumentalisté účinkují na albu Zuzana Ondřejčková, Jiřina Štrynclová, Dagmar Valentová, Kateřina Trnavská, Ingeborg Radok Žádná, Petr Solnička, Přemysl Vacek a Pavel Klikar; vokálních partů se zhostili Anna Hlavenková, Petra Noskaiová, Lubomír Moravec, Stanislav Předota a Michael Pospíšil.

ANI108_Musica Antiqua Praha_COVER_930x827.jpg

Foto: Musica Antiqua Praha (©Animal Music)

Podcast