Jak světí jaro Klaus Mäkelä?

Svěcení jara a Ptáka ohniváka natočil s Pařížským orchestrem jeho hudební ředitel, mladý finský dirigent Klaus Mäkelä.

Jaro už je mezi námi a Novinka týdne na Classic Praha tentokrát představuje novou nahrávku jednoho z nejslavnějších hudebních děl spojených s tímto ročním obdobím: baletu Svěcení jara od skladatele Igora Stravinského. Tato novátorská kompozice, jejíž premiéru roku 1913 - jak známo - provázel i skandál a rvačka, neopěvuje ani tak malebnou jarní přírodu, nýbrž poutavými a expresivními prostředky vypráví o prastarých a krutých pohanských rituálech.

Na nové album, které vyšlo teprve před pár dny, 24. března u společnosti Decca Classics, Svěcení jara natočil Klaus Mäkelä - sedmadvacetiletý Fin, který patří k nejvýraznějším vycházejícím dirigentským hvězdám světa. Z dirigentského hlediska ostatně patří Svěcení jara (zejména kvůli složitým polyrytmům) mezi vůbec nejnáročnější klasická díla, a proto ho zpravidla provádějí mladí dirigenti, kteří na něm demonstrují svou technickou vybavenost.

Mäkelä na nahrávce řídí Pařížský orchestr (Orchestre de Paris), jehož hudebním ředitelem se stal v předloňském roce 2021. Kromě Svěcení jara album obsahuje také Stravinského předchozí balet - Ptáka ohniváka na motivy ruských lidových pohádek. Příští rok pak bude vydáno pokračování v podobě nahrávky dalších dvou baletů složených pro Ruský balet Sergeje Ďagileva, jmenovitě Petrušky a Debussyho Her.

Foto: Klaus Mäkelä (©Profimedia)

Podcast