Koledy nejen pro 4 mužské hlasy. Nové vánoční album kvarteta Q VOX, Jaroslava Krčka a hostů

Vokální kvarteto Q VOX si CD pojmenované "Slyšte, slyšte..." nadělilo k svému letošnímu 25. výročí existence.

Třetí adventní neděle je za námi a Novinka týdne tedy už přináší první nahrávku s vánoční tématikou. Jde o CD Slyšte, slyšte..., které mužský vokální soubor Q VOX sám sobě nadělil jako dárek k letošním oslavám čtvrtstoletí na scéně. Nahrávka začíná několika notoricky známými lidovými koledami, zbytek alba však již přináší spíše kousky méně oposlouchané a neméně krásné.

Převažující je na desce aranžérský rukopis skladatele, dirigenta a folkloristy Jaroslava Krčka, který je autorem většiny úprav a také si v jedné písni (pojednávající o strastech předvánočních nákupů) svým osobitým způsobem zazpívá. Hostů je však více: mužský vokální soubor v některých písních doplňují také ženy, konkrétně sopranistka Lenka Cafourková, klavíristka Helena Fialová a klarinetistka Jana Krejčí. Kromě koled lidových znějí i vánoční písně barokních skladatelů Adama Václava Michny z Otradovic a Václava Karla Holana Rovenského, jakož i skladby méně známých českých autorů 20. století - Břetislava Bakaly a Stanislava Macha, a dokonce jeden duchovní kus od Zdeňka Fibicha.

Q VOX aktuálně zpívá v obsazení Petr Julíček (tenor), Tomáš Badura (tenorbaryton), Tomáš Krejčí (baryton) a Pavel Maška (bas). CD bylo natočeno letos v říjnu během pouhých dvou dnů v kostele Božského srdce Páně v Olomučanech a vydala ho společnost ArcoDiva.

Foto: Facebookový profil kvarteta Q VOX

Podcast