Lukáš Vondráček, FOK a kompletní Rachmaninov pro klavír a orchestr

Laureát Soutěže královny Alžběty v Bruselu natočil virtuosní repertoár během koronavirové pandemie.

Aktuální novinka na Classic Praha se ještě vrací k nedávnému dvojvýročí Sergeje Rachmaninova. Na přelomu března a dubna jsme si připomínali 150 let od narození a 80 let od úmrtí pozdně romantického skladatele a klavírního virtuosa. Jeho výročí oslavil klavírista Lukáš Vondráček se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK a dirigentem Tomášem Braunerem nejen dvěma koncerty ve Smetanově síni Obecního domu 29.3. a 30.3., ale také novou nahrávkou, která byla na těchto koncertech pokřtěna.

Album rozdělené na dvě CD vyšlo 24. března u Supraphonu a najdeme na něm kompletní Rachmaninovovo dílo pro klavír a orchestr: brilantní variační skladbu Rapsodie na Paganiniho téma a všechny čtyři klavírní koncerty, mezi nimiž vyniká požadavky virtuosní techniky a výjimečnými nároky na sólistu zejména ten třetí. Vznik této nahrávky prý umožnila pandemie koronaviru, během níž sólista získal prostor pohroužit se do studiového nahrávání.

Lukáš Vondráček je rodákem z Opavy a patří k nejúspěšnějším tuzemským klavíristům. První CD vydal už v roce 1998 jako dvanáctiletý. Jako patnáctiletý pak debutoval (právě Rachmaninovem) s Českou filharmonií a Vladimirem Ashkenazym, o rok později - jako šestnáctiletý - také v Carnergie Hall. Roku 2016 jako první Čech vyhrál klavírní Soutěž královny Alžběty v Bruselu.

Foto: Lukáš Vondráček s Losangeleskou filharmonií (©Profimedia)

Podcast