Novákova inspirace Moravou

Druhé album s orchestrálními díly Vítězslava Nováka pro společnost Naxos natočila Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentem Markem Štilcem.

Novinkou týdne na Classic Praha je tentokrát album vydané v pátek 28.4. společností Naxos. Jedná se o druhý díl cyklu nahrávek orchestrálních děl Vítězslava Nováka, která natáčí pro toto vydavatelství dirigent Marek Štilec.

První díl vyšel koncem roku 2020 a byla na něm zaznamenána Novákova Jihočeská suita v podání Moravské filharmonie Olomouc. Po Novákově inspiraci jižními Čechami teď druhý hudební nosič představuje pro změnu Novákovy orchestrální skladby inspirované Moravou. Kromě populární Slovácké suity zde najdeme také folklórem prodchnuté Valašské tance - poprvé nahrané od doby, kdy je objevil dirigentův otec, muzikolog Jiří Štilec.

Nové CD ovšem uzavírá skladba závažnější: Novákovo De Profundis, které vznikalo během temného období 2. světové války a obsahuje výrazný varhanní part, jehož se zhostil varhaník Pavel Svoboda. Hraje Janáčkova filharmonie Ostrava, se kterou Marek Štilec nedávno nahrál třeba také orchestrální skladby Josefa Bohuslava Foerstera.

Foto: obal alba (©Naxos Records)

Podcast