"Obnažené" klavírní kusy Nikol Bókové

Klavíristka a skladatelka tentokrát nahrála 10 skladeb pro sólový klavír na piano Bechstein. Výsledné album Naked Pieces rezonuje ozvuky klasické hudby, ačkoli řada kompozic má jazzový základ.

Nikol Bóková vydala těsně před Vánocemi - 22. prosince - nové autorské album Naked Pieces, druhý titul loni založeného vydavatelství Soleil et Pluie. Jedná se již o její pátou nahrávku vydanou během čtyř let. Předcházela alba Inner Place (2019), Unravel (2020), Prometheus (2021) (oceněný cenou Anděl v jazzové kategorii) a Elements (2020).

Polovina z deseti skladeb na nové desce Naked Pieces je zcela nová, druhá polovina je založena na motivech z předchozích alb Nikol Bókové, které jsou však na klavíru značky C. Bechstein dále rozpracovávány a varírovány. Podnětem ke vzniku nahrávky bylo říjnové vystoupení autorky na festivalu Hybatelé rezonance, kde měla příležitost spojit v programu díla klasiků s vlastními autorskými kompozicemi. Improvizace na vlastní témata Nikol Bókovou tak bavily, že se je rozhodla ještě tentýž měsíc natočit na nástroj stejné značky, jako je v Anežském klášteře.

Klasická hudba se odrazila i do hudebního jazyku nového alba. Ačkoli některé skladby jazzovou duši nezapřou, jiné se pohybují na "crossoverovém" pomezí žánrů a další pak používají vyloženě klasické idiomy a klavírní stylizaci. Nikol Bóková citlivě pracuje s dramaturgií, dynamikou, tempy i tóninovými přechody, takže album působí jako soudržný celek. Prozatím bylo vydáno digitálně ke stažení ve vysokém rozlišení, fyzický nosič CD vyjde během jara 2023.

Foto: Nikol Bóková (©Jan Vala)

Podcast