Osobní koledy Jiřího Slavíka s nádechem jazzu i folklóru. Cesta světla je jedním z nejhezčích vánočních alb poslední doby

Krásné vánoční album pojmenované Cesta světla vydal u Supraphonu VUS Ondráš. České i moravské vánoční koledy upravil jazzman Jiří Slavík.

Novinka týdne na Classic Praha Vám v tomto týdnu mezi Štědrým dnem a Novým rokem představuje jednu z nejoriginálnějších a nejpůsobivějších vánočních nahrávek posledních let. Jmenuje se Cesta světla. Jazzman Jiří Slavík, kontrabasista a pedagog na jazzových katedrách JAMU i HAMU s bohatými zkušenostmi ze světa, upravil české a moravské vánoční melodie pro Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ. Ten je v našem hudebním prostředí dosti unikátní: jde o Ministerstvem obrany zřízené profesionální těleso zabývající se folklórem, avšak schopné interpretovat i komplexnější partitury.

"Napsat vánoční hudbu pro Ondráš byl můj dávný sen, který se začal plnit na jaře roku 2020. Svět tehdy zasáhla covidová pandemie a nikdo nevěděl, kdy bude zase možné scházet se, hrát, zpívat a koncertovat. V té době jsem veškerý čas trávil doma s rodinou a právě s těmito písněmi," popisuje vznik svých úprav koled Jiří Slavík, který má ostatně k folklóru sám hluboký vztah - začínal svou hudební dráhu v havířovském folklorním souboru Vonička.

Jeho procítěné úpravy českých a moravských koled se tedy rodily v meditativním období lockdownů během koronavirové pandemie. Výsledkem je půvabné album, které je zároveň originální i autentické a má skutečně sváteční atmosféru. Ačkoli jednotlivá aranžmá pocházejí z pera jazzmana, kterému pojem "reharmonizace" není cizí, melodie jednotlivých koled jdou bezpečně rozpoznat a nápady nepůsobí samoúčelně.

O novém albu Cesta světla psala také Martina Klausová v článku v sekci Hudba pro vás.

Foto: ©Supraphon

Podcast