Pavel Haas Quartet / Šostakovič

21.10.2019 / Novinka týdne / Marek Šulc
Po dvou posledních albech s ryze českým repertoárem  přichází Pavel Haas Quartet s novou nahrávkou. Smyčcové kvartety č. 2, 7 a 8 Dmitrije Šostakoviče jsou již řadu let trvalou součástí koncertního programu souboru, ale teprve letos na jaře nazrál čas na jejich natočení. 

Houslistka Veronika Jarůšková k tomu poznamenala: „Šostakovič patří k základům kvartetního repertoáru a nám odjakživa přišel velmi osobní a velmi blízký.“ Houslista Marek Zwiebel dodává: „Celý cyklus kvartetů je vlastně jeho autobiografií, jeho osobní výpovědí, takovým průřezem duše celého jeho života.“

Pavel Haas Quartet zahájil koncertní sezonu 2019/20 na konci září ve slavné Tonhalle v Curychu. Během podzimu pak soubor vystoupí v dalších prestižních koncertních sálech Evropy, jakými jsou např. Muziekgebouw v Amsterdamu, Konserthuset ve Stockholmu, Wigmore Hall v Londýně nebo Sala Verdi v Miláně. Poprvé zavítá do Izraele, kde zahraje v Rappaport Auditoriu v Haifě a v YMCA Auditoriu v Jeruzalémě. Premiéra čeká Pavel Haas Quartet i ve Varšavě v National Philharmonic Chamber Hall nebo v Teatro Argentina v Římě. Jediný domácí koncert do konce roku proběhne v prosinci v rámci festivalu Janáček Brno. Ve druhé části sezony bude soubor pokračovat v evropském turné a kromě toho navštíví USA, Kanadu, Čínu a Singapur.