Romantismus s africkými geny v podání orchestru Chineke!

Orchestr Chineke! nahrál díla afrobritského skladatele Samuela Coleridge-Taylora.

Novou desku, která je jejich debutem u společnosti Decca Classics, vydal britský orchestr Chineke!, založený roku 2015 kontrabasistkou Chi-chi Nwanoku. Chineke! je prvním evropským profesionálním tělesem složeným převážně z hudebníků z etnických menšin. Jeho neobvyklý název znamená "Bůh!" v jazyce nigerijského kmene Igbo.

Na nové album, které vyšlo v pátek 30. září, natočili skladby Samuela Coleridge-Taylora. Tento syn Angličanky a kreolského medika, narozený roku 1875, byl pojmenován (s malou obměnou) po slavném anglickém romantickém básníkovi . Studoval kompozici na britské Královské akademii u Charlese Stanforda. O jeho skladbách hovořil nadšeně i Edward Elgar, který mu významně pomohl v kariéře. Během turné po USA se v Bílém domě dokonce setkal s prezidentem Theodorem Rooseveltem. Zemřel jako respektovaný skladatel, ale v chudobě, v pouhých 37 letech - letos 1. září tomu bylo přesně 110 let.

Deska obsahuje jeho suitu Othello, Romanci G dur, takzvanou Africkou suitu i Houslový koncert g-moll, napsaný původně pro slavnou houslovou virtuosku konce 19. století, Maud Powell. Na této nahrávce jej hraje americká sólistka Elena Urioste. Úplně poprvé v historii je na tomto albu nahrána také kompozice Sussexská krajina z pera skladatelovy dcery Avril Coleridge-Taylor.

Podcast