Rossiniho duchovní hudba natočená v Římě

Nová nahrávka italského Orchestru Národní akademie svaté Cecílie pod taktovkou Antonia Pappana představuje Rossiniho skladbu Missa di Gloria z roku 1820.

Novinka týdne tentokrát míří do Říma za duchovní tvorbou Gioacchina Rossiniho. Italský Orchestr Národní akademie svaté Cecílie pod taktovkou svého šéfdirigenta Antonia Pappana natočil pro společnost Warner Classic Rossiniho dílo Missa di Gloria, tedy slavnostní mši. Tento druh mše obsahuje z katolického ordinária pouze části "Kyrie" a "Gloria". Rossini ji napsal v roce 1820 - v období, kdy byl zároveň ještě i aktivním operním skladatelem. A operní styl je na této mši také dost patrný, což jí svého času někteří kritikové zazlívali. Má devět částí, je instrumentována pro smíšený sbor, orchestr a pět virtuosních sólových partů.

Na nové nahrávce účinkují tři italští zpěváci - sopranistka Eleonora Buratto, mezzosopranistka Teresa Iervolino a basista Carlo Lepore - doplnění dvěma americkými tenoristy: Lawrencem Brownleem a Michaelem Spyresem. Dirigent Antonio Pappano o mši říká, že je to "mše světla. Ta skladba je oslavou, velebením boží slávy. Rossini vždy dokázal k publiku intenzivně promlouvat svým nenapodobitelným způsobem. K Bohu se Rossini staví s otevřenýma očima, odhalenou tváří a otevřenou náručí."

Foto: Profimedia

Podcast