Saleem Askhar / Beethoven / Piano Sonatas

30.10.2017 / Novinka týdne / Marek Šulc

Novinka tohoto týdne představuje album klavíristy Saleema Askhara. Tento přemýšlivý, charizmatický, palestinsko-izraelský umělec z Nazaretu, učaroval posluchačům řady světadílů. Jeho jméno jste jistě zaznamenali díky projektu Beethoven Residency, během kterého během zahraje v Praze všech 32 Beethovenových klavírních sonát.

Ashkarova několikaletá koncentrace na dílo Ludwiga van Beethovena se vedle vynikajících koncertů zúročila také v nahrávání kompletu Beethovenových klavírních sonát pro prestižní label Decca - první dvoj-CD Vám představujeme právě dnes. Saleem Askhar na něj v berlínském studiu natočil sonáty č. 3, 5, 14 (Měsíční) a 30.

V této sezóně pokračuje v Praze projekt Beethoven Residency. První koncert II. cyklu je 27. listopadu od 19:30 v Anežském klášteře. V průběhu listopadového zahajovacího večera Saleem Ashkar Beethoven Residency 2017/2018 zazní Sonáta č. 1 f moll, op. 2, Sonáta č. 13 Es dur, op. 27 („Quasi una fantasia”), Sonáta č. 27 e moll, op. 90 a Sonáta č. 21 C dur, op. 53 („Waldstein“).