Skladbám českých autorů pro trombon se věnuje na svém novém albu Lukáš Moťka

Člen České filharmonie vydal novou desku pojmenovanou Sunday Images, která je věnována české literatuře pro trombon.

Lukáš Moťka je laureátem řady soutěží, sólotrombonistou České filharmonie a pedagogem pražské HAMU. Na svém novém dvojalbu pojmenovaném Sunday Images (Nedělní obrazy), které vydal v květnu, se zaměřuje výlučně na tvorbu pro trombon českých skladatelů. Album sestávající ze dvou CD vznikalo necelých deset let a nabízí pestrý výběr hudby - doslova od baroka až po jazz.

První CD začíná možná nejstarší dochovanou původní skladbou zkomponovanou pro sólový trombon - Sonátou pro trombon a basso continuo od anonymního českého autora, pocházející z doby asi kolem roku 1670. Romantické období je zastoupeno Koncertantní árií pro trombon a klavír z pera Smetanova současníka Václava Bedřicha Smity - českého skladatele, trombonisty a dokonce i dvorního klavíristy císaře Ferdinanda V.

Nejhojněji jsou ovšem na albu zastoupeni autoři 20. a 21. století - mnozí z nich sami také trombonisté. Najdeme zde skladby Jaroslava Šarouna, Ladislava Simona, Oldřicha Blahy (který svou suitou jako jediný zastupuje jazzový žánr) a také žijících autorů Jiřího Pohnána, Ivana Zelenky a Františka Jeřábka, jehož folklórem inspirovaná skladba Sunday Images propůjčila celému dvojalbu jeho název.

Na albu Lukáše Moťky také hostuje řada výrazných interpretačních osobností české hudební scény včetně varhaníka Roberta Huga, klarinetisty Irvina Venyše, flétnisty Ota Reipricha, hornisty Ondřeje Vrabce, fagotisty Martina Petráka a dalších.

Foto: Lukáš Moťka (©Václav Švaňhal)

Podcast