Vídeňská filharmonie / Andris Nelsons

6.1.2020 / Novinka týdne / Marek Šulc

Novinka tohoto týdne reflektuje datum v kalendáři… Jsme na začátku roku 2020 a každý rok hudebně otvírá jeden z nejsledovanějších koncertů na světě. Ano, mluvíme o Novoročním koncertu Vídeňských filharmoniků ze Zlatého sálu Spolku přátel hudby v rakouské metropoli. Letos orchestr přizval lotyšského dirigenta Andrise Nelsonse, který je v současné době hudebním ředitelem slavného Bostonského symfonického orchestru.

Celosvětové známou akci přenášenou na televizní obrazovky ve více než 90 zemích doprovodili i předtočené baletní vystoupení spojené s Beethovenovým výročím. Tradičně byla nejvíce skladatelsky zastoupena tvorba rodiny Straussů.

Samozřejmě, že zazněl i populární Radeckého pochod Johanna Strausse staršího z roku 1848. Orchestr však dosud využíval aranžmá Rakušana Leopolda Weningera, někdejšího člena nacistické strany. Když byla Vídeňská filharmonie na tuto skutečnost upozorněna, rozhodla se objednat novou verzi aranžmá. Ta tedy zazní v Novince týdne. Záznam celého koncertu vydává na CD i DVD společnost Sony Classical.

CD novoroční koncert 2020