Vokální ansámbl Stile Antico připomíná 400 let od úmrtí Williama Byrda

Nová nahrávka souboru Stile Antico je prostřední částí trilogie "Zlatá renesance" natočené pro společnost Decca.

Novinka týdne na Classic Praha tentokrát představuje skvělou nahrávku renesanční vokální polyfonie. Soubor Stile Antico, který patří k předním světovým vokálním ansámblům zabývajícím se takzvanou starou hudbou, vydal 13. ledna na labelu Decca Classics nové album se skladbami Williama Byrda, které je prostřední částí vznikající trilogie Golden Renaissance, tedy "Zlatá renesance". První část, vydaná předloni, už představila hudbu vlámského mistra Josquina Despreze.

Od úmrtí Williama Byrda v roce 1623 si letos připomínáme 400. výročí. Dramaturgie nahrávky se zaměřuje na autorovu pozdní tvorbu a dominantou alba je Mše pro čtyři hlasy. Najdeme zde ale například i skladby složené pro příležitost svátku Nanebevzetí Panny Marie a skladatelovy "duchovní písně", psané v latině i angličtině.

"Soubor Stile Antico úžasně vyzdvihuje Byrdovu silnou fantazii, nápaditost a všeobecnou velkolepost. Byrdovo umění ve spojení s tónovou barevností, vřelou expresivitou a suverenitou zpěváků jsou povznášející," napsal o albu deník Times.

Foto: Portrét W. Byrda od Niccola Haima (©Profimedia)

Podcast