Yuja Wang a její Americký projekt

Klavíristka na své nové album natočila dvě skladby napsané speciálně pro ni.

Novinka týdne na Classic Praha tentokrát představuje nahrávku, kterou letos 10. března vydala u Deutsche Grammophon klavíristka Yuja Wang. Jmenuje se The American Project a najdeme na ní dvě klavírní kompozice vytvořené přímo na míru této interpretce, které rozvíjejí posluchačsky vděčnou "gershwinovskou" tradici americké vážné hudby prorostlé jazzovými prvky.

První z nich se jmenuje You Come Here Often? (Chodíte sem často?) a pro Yuju Wang ji jako přídavek napsal v roce 2016 legendární americký dirigent Michael Tilson Thomas. Většinu alba však zabírá plnohodnotný, 35 minut dlouhý třívětý Klavírní koncert z pera mladého dirigenta a skladatele Teddyho Abramse, který byl žákem Michaela Tilsona Thomase a začal k němu chodit na hodiny dirigování už ve věku jedenácti let - kruh se tak uzavírá. Abrams je šéfdirigentem tělesa Louisville Orchestra, které na albu pianistku doprovází.

Yuja Wang je pražskému publiku dobře známá, neboť byla loni rezidenční umělkyní 126. sezóny České filharmonie. Během příští, 128. sezóny by měla do Prahy přijet znovu.

Foto: obal alba (z FB Yuji Wang)

Podcast