Začátek Roku české hudby se Slovanskými tanci Pražských symfoniků

Na nové CD natočil Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK pod taktovkou Tomáše Braunera Dvořákovy Slovanské tance, které pravidelně hrává na svých Novoročních koncertech.

Už od roku 1990 Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK pravidelně hrává jako svůj Novoroční koncert Slovanské tance Antonína Dvořáka. Tento cyklus, nyní natočili Pražští symfonikové pod taktovkou svého současného šéfdirigenta Tomáše Braunera také na své nové album, které vyšlo 8. prosince u Supraphonu. Těžko si představit symbolicky příhodnější nahrávku, se kterou zahájit v rámci rubriky Novinka týdne Rok české hudby 2024.

Dvě řady Dvořákových Slovanských tanců vznikly v letech 1878 a 1886. Jejich orchestrální verze odstartovala skladatelovu mezinárodní kariéru. Zatímco v první řadě převažují tance české, druhá je zaměřena šířeji i na tradiční tance dalších slovanských národů.

"Troufám si tvrdit, že jde o snímek referenční, co se týče výrazu, temp i dalších elementů," říká k novému albu dramaturg FOK Martin Rudovský. "Tato kvalita má pak několik důvodů: obecně se FOK, samozřejmě z principu, specializuje na českou hudbu, pochopitelně i Dvořákovu. Dále FOK hraje Slovanské tance naprosto pravidelně: od Nového roku 1990 vždy jako Novoroční koncert, v Praze velmi oblíbený. A ještě důvod mystický: na natáčení v Obecním domě v Praze shlížela ze svého piedestalu socha Ladislava Šalouna, která se jmenuje Slovanské tance.“

DP21_15-9_Armstrong_Brauner_FOK_webres_07__c__PetraHajska.jpg
  • Tomáš Brauner (©Petra Hajská)

Úvodní foto: obal alba (©Supraphon)

Podcast