Blíží se Bach v metru, přidejte se!

Narození hudebního giganta Johanna Sebastiana Bacha 21. března od roku 2010 připomíná unikátní projekt Bach v metru. Účastní se jej hudebníci v metropolích po celé zeměkouli.

Síla a krása hudby Johanna Sebastiana Bacha dokáže překračovat společenské a hudební hranice a vzbuzuje silné emoce. Na tom je založena iniciativa Bach v metru, která chce čelit ubývání posluchačů klasické hudby obecně.

BITS.jpg

V roce 2010 začal americký violoncellista Dale Henderson (na snímku) hrát v newyorském metru Bachovy violoncellové suity. Byl přesvědčen, že úbytek posluchačů klasické hudby je z velké části způsoben tím, že mnoho lidí nikdy nedostane příležitost zažít tuto hudbu naživo a zblízka, a věřil, že Bach je dokonalým vyslancem své umělecké formy.

Henderson cítil, že zážitek je neskonale silnější, když se z rovnice odstraní peníze, a proto odmítl dary a místo toho nabídl posluchačům zdarma pohlednice s vysvětlením, že jeho záměrem je zasít semínka pro budoucí generace milovníků klasické hudby. Jeho úsilí přitáhlo pozornost fanoušků, dalších hudebníků i médií.

birthday.jpg

Pozor, hoří!

Při příležitosti oslav 326. výročí Bachova narození 21. března 2011 vyzval Henderson další hudebníky, aby se k němu připojili. Dva violoncellisté odpověděli a v průběhu dne nabízeli Bacha cestujícím newyorského metra v různých stanicích, a tak se zrodilo hnutí Bach in the Subways. Následující rok se do něj zapojilo 13 newyorských hudebníků a v roce 2013 se k němu připojilo 40 hudebníků v New Yorku a dalších třech amerických městech a Montrealu. O rok později se nápad rozšířil do měst v Kanadě, Německu a na Tchaj-wanu.

Z jiskry vznikl požár: v roce 2015, v den Bachových 330. narozenin, tisíce hudebníků ve 150 městech ve 40 zemích nabídly Bachovu hudbu zdarma veřejnosti ve stanicích metra, na nádražích, v jedoucích vlacích, na rozích ulic, v kavárnách, nákupních centrech, restauracích, zoologických zahradách a na koncertech přístupných všem.

profimedia-0308328721.jpg

Na snímku jsou muzikanti v Buenos Aires.

Během jediného dne bylo zahráno a vyslechnuto více Bachových skladeb než kdykoli předtím v historii. V roce 2016 byl Bach in the Subways prodloužen na několik dní.

Hudebníci, kteří mají zájem zúčastnit se této akce letos, se mohou registrovat na adrese https://bachinthesubways.org/, kde získají například letáčky a informace v několika jazykích stejně jako přístup k Bachovým partiturám.

Foto Profimedia

Podcast