Garrick Ohlsson pokřtil nové vydání Inkantací

Americký pianista Garrick Ohlson během své pražské návštěvy nezahálel. Nejen že předsedal porotě soutěže Pražského jara, odehrál recitál, ale také pokřtil nový svazek s dílem B. Martinů.

Garricka Ohlssona české publikum miluje a je velká škoda, že mu nemohlo poskytnout obvyklé ovace vstoje, když tento fenomenální americký klavírista dával v neděli svůj recitál na Pražském jaru. Vystoupení s díly Karola Szymanowského a Nikolaje Skrjabina, ale také Leoše Janáčka je stále dostupné ke shlédnutí.

Ohlsson přijel jako předseda poroty pražskojarní soutěže, která se letos odehrála v kategoriích klavíru a smyčcového kvarteta. Potěšitelné je, že ve finále náročného klání měla Česká republika své zástupce. Čestné uznání převzal z rukou poroty Vojtěch Trubač a Matouš Zukal se podělil o druhou příčku s Korejcem Jaeyoung Lee. První cenu si odvezl také původem Jihokorejec Dongha Lee, který studuje v Německu.

Přítomnost legendárního interpreta zejména Chopinova díla využili pořadatelé festivalu i k uspořádání masterclassu. Mladým pianistům Ohlsson radil v otázce dynamiky, temp, barvy tónu a svůj výklad prokládal informacemi o skladatelově životě.

Propagátor Martinů

Garrick Ohlsson byl jedním z kmotrů nové publikace vydavatelství Bärenreiter: to právě vyslalo do světa nový, devátý svazek kritické edice se dvěma koncerty pro klavír a orchestr Bohuslava Martinů. Čtvrtý nese název Inkantace, pátý Fantasia concertante. Garrick Ohlsson patří k nemnoha zahraničním interpretům, který mají Martinů koncert v repertoáru. „Jako klavírista, který koncertuje často, mám možnost uvádět i díla, která nemají v programech takové zastoupení. Hudba Martinů mě přitahovala, a tak jsem se před lety rozhodl navrhnout 4. klavírní koncert pro své vystoupení s Newyorskou filharmonií. Pak jsem ho hrál ještě několikrát ve Spojených státech, ve Skotsku i zde v Praze s Českou filharmonií. Nyní se k němu zase plánuji po delší době znovu vrátit,“ uvedl americký virtuos.

Křtu v sále Martinů se zúčastnil také klavírista a člen správní rady Nadace Bohuslava Martinů Ivo Kahánek. Ten Koncert č. 4 provedl na festivalu BBC Proms a nedávno jej natočil s Bamberskými symfoniky a Jakubem Hrůšou.

Kritická edice znamená takové vydání not, kde interpret najde všechny informace o originálu a různých verzích skladby, měla by také odstranit případné chyby předchozích vyvdání - to vše zdokumentované pomocí co největšího počtu pramenů. Editorkou nového vydání byla Ivana Kalina Tabak: „Pátrání mělo za výsledek objevení skladatelova rukopisu a také původních orchestrálních partů Koncertu č. 4,“ uvedla editorka.

„Souborné vydání díla Bohuslava Martinů je opravdu dlouhodobý projekt, před námi jsou ještě desítky dalších svazků. Je to náročná cesta, která ale má velký smysl a přínos a my jsme rádi, že můžeme být její součástí,“ dodala Eva Velická, šéfredaktorka nakladatelství Bärenreiter (na snímku s Garrickem Ohlssonem).

Foto Pražské jaro

Podcast