Mendelovy oslavy se světovou premiérou

Dvousté výročí narození zakladatele genetiky bude v Brně oslaveno opravdu velkolepě. Hudba nebude chybět - od skladeb z augustiniánských sbírek přes pop až po premiéru současného atuora.

Na velkolepé oslavy narození otce genetiky Gregora Johanna Mendela se připravuje Brno, kde tento všestranný vědec strávil největší část života. Festival Mendel se bude konat 17.–24. července 2022 (nejen) na Mendlově náměstí v Brně.

Program propojující vědu, víru a zábavu nabídne celodanní zábavu pro celou rodinu.

Navštívit můžete Mendelův pokoj, prohlédnout si Mendelův rukopis, projít novou výstavu v prostorách Opatství, která zahrnuje i originál obrazu Svatý Augustin od slavného malíře Petera Paula Rubense z roku 1639. Součástí programu bude také cesta do časů Gregora Johanna Mendela, návštěva Mendlova rodiště v obci Vražné a slavnostní mše svatá v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Brně.

Na dvou venkovních pódiích se sejdou světoví i čeští zástupci hudební scény. Největšími lákadly jsou v pátek kapela Kool & the Gang a v sobotu Ewa Farná.

Mansurian píše pro Filharmonii Brno

Jedním z vrcholů oslav bude slavnostní koncert Filharmonie Brno a Českého filharmonického sboru v pátek 22. 7.. Na programu je Janáčkova Glagolská mše a světová premiéra nové skladby Tigrana Mansuriana, jednoho z nejvyhledávanějších světových skladatelů současnosti. Svou kompozici Orhnerg – Nahapet Bari napsal Mansurian speciálě pro tuto příležitost.

Dirigovat bude Dennis Russel Davies a celý koncert bude z baziliky živě přenášen do celého světa - také na hlavní scénu na náměstí.

Spojení s Leošem Janáčkem není náhodné: v době, kdy byl slavný vědec augustiniánským opatem, mladý Janáček byl fundatistou tohoto kláštera - tzn. že jej podporovali na studiích. A když Mendel zemřel, rekviem za něj v kostele dirigoval právě Janáček.

Jak tehdy vypadalo okolí baziliky, ukazuje snímek z roku 1896.

stare brno.jpg

Archivy se rozezní

Archivy brněnských augustiniánů se pyšní nejen Mendelovými rukopisy, ale také hudební sbírkou. Z ní budou hrát úřastníci Akademie staré hudby pod vedením Dagmar Šaškové. Poslechnout si je můžete ve středu 20. 7. a v sobotu 23. 7. vždy od 11 hodin v Muzeu starobrněnského opatství v klášteře. V neděli od 17 hodin vystoupí v barokním sále Moravské galerie v Místodržitelském paláci v Brně.

Z augustiniánské hudební sbírky pochází i zádušní mše Josefa Puschmanna, které zazní ve čtvrtek 21. 7. v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně.

Orchestrální koncert přichystal Brno Contemporary Orchestra v Kostele sv. Augustina pod názvem "Tři paprsky, které osvěcují skutečnost: věda, víra, umění". Na programu jsou díla Messiaena, Zemka Nováka, Dallapicolly, Enescu a Ligettiho.

V neděli od 14 hodin na dvoře kláštera zhlédnou zájemci dvě opery Miloše Štědroně: Palackého truchlivý konec a Magnum mystérium. Druhá z nich bude mít premiéru a jejím tématem je právě Gregor Johann Mendel. Představení přichystal Ensemble Opera Diversa.

Nobelisté a slavný spisovatel

Výročí je samozřejmě hlavně příležitostí pro vědce z oboru genetiky. Mezinárodní Mendel Genetics Conference organizují univerzity a instituce, které Mendelův odkaz dlouhodobě pečují a propagují jej ve vědecké komunitě i mezi veřejností. Účastníci konference budou mít možnost setkat se nad společným tématem, genetikou, na autentických místech a v rámci doprovodného programu navštívit další místa spojená s G. J. Mendelem.

Konference je důležitou odbornou vědeckou událostí, které se zúčastní řada excelentních vědců, včetně několika držitelů Nobelovy ceny. Diskutovat se budou témata z oblasti genetiky člověka se zaměřením na vzácná dědičná onemocnění i predispozice k nádorům, dále genetika živočichů a rostlin včetně problematiky GMO nebo genetika bakterií a virů.

profimedia-0416028778.jpg

Do Brna se chystá také britský spisovatel Simon Mawer (na snímku; autor mj. románu Pražské jaro nebo Skleněný pokoj o brněnské vile Tugendhat), jehož kniha Mendelův trpaslík vzbudila obrovský ohlas. Česky vyšla v roce 2019.

Foto Profimedia a Archiv města Brna

Podcast