Mozartovo rodiště připomíná 265. narozeniny génia

Letos bohužel budou jen on-line programy. Ty jsou ovšem exkluzivní.

Zítra, v den, kdy se před 265 lety narodil jeden z největších hudebních géniů všech dob, začíná v jeho rodišti Salcburku tradiční Mozartwoche - Mozartův týden. Až do poslední chvíle organizátoři věřili, že budou moci realizovat pečlivě naplánovaný program, ale před pár dny musel umělecký šéf přehlídky Rolando Villazón smutně konstatovat, že z festivalu zbylo deset akcí a to on-line. Živé přenosy nabídnou kromě domácích televizních kanálů také televize Mezzo a Medici, čímž by měly být dostupné i pro české zájemce.

"Menší" Salcburk pro fajnšmekry

Překrásné rakouské město na řece Salzachu obklopené panoramatem hor a plné barokních kostelů a paláců láká každoročně turisty z celého světa, kteří chtějí na vlastní oči spatřit budovy, v nichž se Wolfgang Amadeus pohyboval, kde bydlel a také hrál a skládal, než přesídlil do Vídně.

V jeho rodném domě je malé muzeum s dobovým nábytkem, několika autografy či hudebními nástroji. Lze tu také navštívit audiotéku a videotéku, která disponuje všemi filmy, v nichž skladatel figuruje (ten první je dokonce němý). Ve sklepě se uchovávají vzácné rukopisy a čas od času lze docílit vstupu a komentované prohlídky.

playmobil wam.jpg

Další důležitá instituce Mozartova rodiště je Nadace Mozarteum. Ta se stará o digitalizaci a zpřístupnění všech manuskriptů a partitur a také pořádá Mozartův týden. A to už od roku 1956, kdy si svět připomínal 200. výročí narození. Zatímco letní festival v Salcburku je exkluzivní záležitostí, kam se sjíždí světová smetánka a kde se večer před divadlem nestačíte vyhýbat limuzínám, lednová akce je menší, neokázalá, ale umělecky "nadupaná". Dají se tu stihnout klidně tři akce za den, vystupující umělci patří ke jménům, na něž se stojí fronty. Tak tomu tedy bylo ještě vloni.

Jak ale vypadá letošní nabídka?

Zazní i dosud neslyšená skladba

Zahajovací koncert festivalu Mozartwoche bude vysílán 27. 1. ve 20 hodin na platformě arteconcert. Dirigentka Keri-Wilson bude řídit orchestr Mozartea a jako sólisté se představí Xavier de Maistre, Mathilde Calderini, Giulia Semenzato, Rolando Villazón a Luca Pisaroni.

On-line bude k dispozici pořad "94 sekund nového Mozarta" - jde o provedení notového záznamu z rukopisu, který Mozarteum nedávno zakoupilo od soukromého majitele. Ukázalo se, že jde o dosud neznámou skladbu s jistotou připsanou Mozartovi. Privilegium zahrát poprvé veřejně toto klavírní Allegro in D KV 626b/16 bude mít pianista Seong-Jin Cho.

Při tradiční pěvecké Mozartiádě vystoupí i Magdalena Kožená. Pódium bude sdílet se sopranistkou Sylvií Schwartz a tenoristou Maurem Peterem. Naladit lze opět na medici.tv, a to 28. ledna od 21 hodin.

Příznivci vokálního umění si nenechají ujít fenomenální Cecilii Bartoli. Ta se představí s Vídeňskými filharmoniky a dirigentem Danielem Barenboimem. Barenboim na Mozartwoche vystupuje pravidelně; i tentokrát se předvede také jako klavírista, a to v tandemu se svou krajankou Marthou Argerich. S programem na dva klavíry vystupují tyto dvě klavírní legendy poměrně často. Zde je ukázka - Mozartova Sonáta D dur.

Zájemci najdou informace o programu na stránkách Mozartea.

Foto medici.tv, mozarthaus.biz

Podcast