Nejdražší housle jsou stradivárky, Guarneri dotahuje

Padl aukční rekord. Housle Guarneri "del Gesù" z roku 1731 "Baltic" se prodaly za 9,44 milionu dolarů.

Housle z roku 1731 se staly nejdražším nástrojem tohoto houslaře, který byl kdy prodán v aukci. Jméno kupce nebylo zveřejněno.

Nástroj houslaře Guarneriho del Gesù "Baltic" z roku 1731 se prodaly 16. března tohoto roku v aukční síni Tarisio za 9,44 milionu dolarů (217 milionů korun). Prodejní cena překonala dosavadní aukční rekord 3,6 milionu dolarů za Guarneriho a stala se třetí nejvyšší aukční cenou za hudební nástroj, jaké kdy bylo dosaženo.

"Prodej těchto výjimečných houslí za téměř trojnásobek dosavadní rekordní ceny za Guarneriho dokazuje vzrůstající celosvětovou poptávku po vzácných a historických hudebních nástrojích," uvedl Carlos Tomé, ředitel a vedoucí prodeje společnosti Tarisio. Ta se specializuje na prodej vzácných hudebních nástrojů, zejména smyčcových.

Housle náležely téměř 50 let rodinné sbírce asijsko-amerického podnikatele Sau-Winga Lama (1923-1988), hudebníka a sběratele vzácných nástrojů, který po celý svůj život štědře podporoval mladé hudebníky.

Následující informace ocení zejména houslisté či houslaři: Hřbet nástroje je vyroben ze špičkového, hluboce fládrovaného javoru. Dendrochronologický průzkum Petera Ratcliffa datoval nejmladší letokruhy do roku 1713, resp. 1711. Podle Tarisia: "Baltic" má dva polohovací kolíky rozdělené purflingem v horních a dolních výčnělcích zadní strany. Středový kolík Amatiho školy, který je zřetelně vidět na vnitřní straně hřbetu, je vzdálen 182 mm od spodního okraje. Tloušťka hřbetu je v místě umístění kolíku celých 4,5 mm.

profimedia-0761551930.jpg

V roce 1994 prestižní newyorské Metropolitní muzeum umění vystavilo Guarneriho tvorbu. Kurátor Peter Biddulph vybral "Baltic" jako jeden z pětadvaceti vystavených nástrojů. V katalogu k výstavě se uvádí: "Model 'Baltic' ... představuje zlom ve vývoji Guarneriho del Gesù a představuje první plody nových myšlenek, které předznamenávají novou etapu kariéry tohoto stavitele."

Bartolomeo Giuseppe Guarneri (1698–1744), známý také jako del Gesù, byl nejmladším pokračovatelem rodinné houslařské tradice v italské Cremoně. Jeho nástroje jsou plně srovnatelné s nástroji od Antonia Stradivariho. Na nástroje Giuseppeho Guarneriho hrál mimo jiné Niccolò Paganini nebo Yehudi Menuhin.

Zatímco "Baltic" je nyní nejdražším Guarnerim prodaným v aukci, nejdražším kdy prodaným Guarnerim zůstávají housle "Vieuxtemps", prodané v soukromé aukci za více než 15,8 milionu dolarů. Ty byly doživotně zapůjčeny kalifornské virtuózce Anne Akiko Meyers. Jak takové housle znějí, si můžete poslechnout zde:

Trh se vzácnými nástroji roste a jejich cena stále stoupá. Ani autentické smyčce nejsou zanedbatelou položkou: jejich cena se může vyšplhat až na vyšší desítky tisíc dolarů.

Následuje přehled nejvýše oceněných nástrojů s cenou udanou v milionech dolarů. Nutno ale podotknout, že mnohé prodeje se odehrávají neveřejně na soukromých aukcích.

  1. "Messiah" Stradivari - 20
  2. "Lady Blunt" Stradivari - 15.9
  3. "Vieuxtemps" Guarneri del Gesù - 15.8
  4. "Da Vinci" Ex-Seidel Stradivari - 15.3
  5. Ex-Kochanski Guarneri del Gesù - 10

Foto: Profimedia

Podcast