Novoroční koncert z Vídně bude bez diváků. Můžete ale zatleskat.

Pošesté bude orchestr při této prestižní příležitosti řídit Riccardo Muti.

Prvního ledna dopoledne usedají miliony lidí k televizím nebo rozhlasovým přijímačům, aby sledovali Novoroční koncert Vídeňských filharmoniků. Ani koronakrize nepřeruší tuto tradici trvající od roku 1939. Jen místo slavnostně nastrojeného, natěšeného skandujícího publika budou ve Zlatém sále Musikvereinu sledovat samotné hudebníky.

Dlouho se organizátoři snažili zajistit alespoň nějaké diváky v sále. Jeho kapacita byla postupně redukována na 1600, 500 až 50 návštěvníků, ale poté nařízení rakouské vlády nařídilo konání koncertu zcela bez publika. Televize ORF se ale pokusí zprostředkovat hudebníkům živý aplaus přímo od posluchačů u televizí! Registrovat se můžete i vy na této adrese. Nahrajete své foto a poté pomocí kamery můžete potleskem potěšit hráče tohoto skvělého orchestru (jeho portrét najdete brzy na našich stránkách v sekci Svět klasiky).

Valčíky, polky a kvapíky

Jako každý rok uslyšíme i letosv síni vyzdobené tisíci květů z vídeňských městských zahrad výběr ze skladeb rodiny Straussových - Johanna staršího, mladšího a Josepha - a jejich současníků: Carla Millöckera, Carla Zellera nebo Karla Komzáka mladšího. Zejména poslední jméno potěší zdejší patrioty: je připomínkou skvělého a úspěšného českého skladatele, multiinstrumentalisty, vyhlášeného kapelníka a autora oficiální instrumentace rakouské státní hymny!

Romantické valčíky, řízné kvapíky a polky na všechny způsoby budou evokovat obraz Vídně končícího 19. století a tuto atmosféru umocní jako vždy Vídeňský státní balet v choreografii Josého Carlose Martinéze. Přenos zajišťuje sedmnáct kamer v sále. Jejich obraz budou přejímat stanice v devadesáti zemích světa.

Tradice zrozená v době temna

Tradice Novoročního koncertu Vídeňských filharmoniků vznikla v temných dobách okupace Rakouska, v roce 1939. I proto měl (tehdy silvestrovský) koncert ambivalentní akcent. Orchestr řídil legendární dirigent Clemens Krauss, který se vlastně zasloužil o to, že se dílům straussovské dynastie dostalo důstojného místa ve "vysokém" repertoáru. Krauss řídil všechny válečné - teď již novoroční - koncerty, klteré pochopitelně byly využívány nacistickou propagandou.

koncert.jpg

Po Krausseově smrti v roce 1954 se taktovky ujal koncertní mistr Willi Boskovsky (na snímku), který úspěšně vedl novoroční koncerty pětadvacetkrát! Jeho odchod na odpočinek v roce 1979 znamenal konec velké éry a postavil filahrmoniky před těžké dilema.

boskovsky.jpg

Šestkrát se taktovky ujal Lorin Maazel, než se filharmonikové rozhodli angažovat pokaždé jinou mezinárodní osobnost. Vystřídali se zde Zubin Mehta, Herbert von Karajan, Nikolaus Harnoncourt, Gustavo Dudamel či Mariss Jansons. Jde o jedinečnou příležitost - těžko najít obdobně prestižní angažmá.

Letos byl tedy Novoroční koncert pošesté svěřen Italovi Riccardu Mutim. Jeho vztah s tímto tělesem je mimořádný: společně odehráli na 500 koncertů a tvoří více než sehraný tandem. Dirigent a hráči orchestru si přejí, abyste až budete na Nový rok v 11.15 středoevropského času usedat do křesel, vnímali nejen krásnou, lehkonohou, elegantní, radostnou i nostalgickou hudbu, ale také poselství naděje, jíž je v těchto dnech zapotřebí moc a moc a kterou vám svým výkonem posílají.

Foto wienerphilharmoniker.at

Podcast