Opera o pirátce a ztracený italský Mesiáš

Tři operní inscenace a řadu koncertů i akce pod širým nebem nabídne letní festival staré hudby v rakouském Innsbrucku.

Není tak vyhlášený a "glamour" jako Salcburk, přesto je Innsbrucký festival, který právě zveřejnil svůj program, klenotem na mapě letních festivalů. Láká zejména příznivce staré hudby.

Od roku 1976 je město na řece Inn magnetem pro návštěvníky z celého světa. V nadcházejícím roce se Innsbrucký festival odehraje od 12. července do 28. srpna 2022, a to pod leitmotivem "setkání". Připraveno je více než 50 různých událostí. Program zahrnuje tři scénické opery, slavnostní koncerty, představení duchovní hudby, bezplatné akce pod širým nebem a workshopy pro děti i dospělé

Na pódiích divadla i v nádherných prostorách zámku Ambras se vystřídají mezinárodní hvězdy, jako jsou například kontratenoristé Bejun Mehta a Valer Sabadus, sopranistky Dorothee Mields, Roberta Invernizzi a Giuseppina Bridelli, mezzosopranistka Sophie Rennert a výjimečná mladá kontraaltistka Francesca Ascioti a mnoho dalších. Doplní je světově proslulé orchestry, jako je La Cetra pod hudebním vedením Andrey Marcona, Accademia Bizantina s Ottaviem Dantonem a Les Arts Florissants pod vedením Paula Agnewa. Brilantním finále bude opět závěrečný koncert festivalu 13. ročník Cestiho soutěže.

Barokní amazonka

Na zahájení Innsbruckého festivalu staré hudby 2022 bude v tyrolském Landestheateru uvedena opera Carla Heinricha Grauna "Silla". Libreto vychází z dramatické skladby", jejímž autorem není nikdo jiný než pruský král Fridrich II., a vypráví příběh nechvalně proslulého římského diktátora Lucia Cornelia Sully. Premiéra se konala 27. března 1753 v berlínské Hofoper Unter den Linden.

Při innsbrucké premiéře bude umělecký ředitel festivalu Festwochen Alessandro DeMarchi (na snímku) řídit orchestr innsbruckého festivalu a renomované sólisty, včetně dvou nejlepších a nejvyhledávanějších světových kontratenoristů současnosti: Bejuna Mehty a Valera Sabaduse.

20190930_alessandro de marchi_ (c)Kiran West (1)_quadrat.jpg

"L'amazzone corsara" od Carla Pallavicina je dalším operním titulem, který bude uveden v Haus der Musik. Na představení se budou podílet účastníci pěvecké Cestiho soutěže. Skladatel Carlo Pallavicino působil v Benátkách a Drážďanech. Hrdinkou jeho opery je korzárka, která utíká od své matky a později se stane královou manželkou.

A do třetice opera. Dílo Giovanniho Bononciniho "Astarto" nastuduje italská režisérka Silvia Paoli, která v roce 2020 vzbudila nadšení svým pojetím Melaniho opery "L'empio punito". Již za skladatelova života byla opera Astarto uvedena v Římě i v Londýně. Rekonstruovaná londýnská verze z roku 1720 bude provedena poprvé v moderní době. Diváci mohou očekávat spousty zlomených srdcí a nejrůznější milostné propletence.

Koncerty

Spousta hudby je připravena do sálu zámku Ambras, do kostelů a dalších krásných sálů Innsbrucku. Posluchače zavedou například do období Kostnického koncilu, přiblíží tvorbu varhaníka Georga Muffata nebo Heinricha Schütze. Umělecký šéf festivalu, dirigent Alessandro DeMarchi uvede Händelova Mesiáše v italštině - tato verze byla považována za ztracenou.

Vstupenky je už možné rezervovat na altemusik.at, ale i bez nich nabídne městonávštěvníkům spousty dobré hudby v ulicích a parcích.

Foto: Felix Broede a Kiran West

Podcast