V Lipsku hudbě neuniknete

Na ulicích a náměstích, v kostelech, koncertních sálech, na zámcích, v palácích i na mnoha dalších autentických místech, kde působili slavní hudebníci, můžete v Lipsku zažít hudbu.
Město, v němž vedle sporadických, ale cenných historických památek najdeme i nepříliš vydařené upomínky na dobu německého socialismu, je pro milovníka hudby místem přímo poutním. Fascinující síla hudby je v největším sídle Saska a v celém regionu všudypřítomná. V uplynulých staletích zde žilo a tvořilo více než pět set skladatelů, mezi nimi velikáni hudební historie jako Johann Sebastian Bach, Felix Mendelssohn Bartholdy a Clara a Robert Schumannovi, ale také Richard Wagner, Edvard Grieg, Albert Lortzing, Gustav Mahler nebo Hanns Eisler.
K bohatému hudebnímu dědictví patří orchestr Gewandhausu, světoznámý Chlapecký sbor svatého Tomáše, který ve své době řídil J. S. Bach, a Lipská opera, která patří k nejstarším měšťanským hudebním divadelním scénám v Evropě.
Město s nabitým hudebním kalendářem vzdává každoročně hold "svým" hudebníkům špičkovými festivaly, na něž se sjíždějí hosté z celého světa.
Už příští týden vypukne Mahlerův festival (od 11. května do 29. května). Pobyt Gustava Mahlera v Lipsku měl na jeho uměleckou tvorbu mimořádný vliv. Mahler strávil v Lipsku dva rozhodující roky svého života v letech 1886 až 1888 a právě zde se z vytíženého dirigenta vypracoval na mezinárodně uznávaného skladatele.
Během 19 dnů zazní v Gewandhausu všech deset Mahlerových symfonií a dalších orchestrálních děl v podání deseti světových orchestrů. Vedle koncertů orchestru Gewandhaus pod vedením jeho šéfa Andrise Nelsonse to budou Mnichovská filharmonie, Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam či City of Birmingham Symphony Orchestra.
Bach a jeho propagátor
V červnu Lipsko "Bachfestem" (od 8. června do 18. června) uctívá svého významného rezidenta Johanna Sebastiana Bacha. Navazuje tak na tradici pěstování Bachovy hudby, kterou obnovil Felix Mendelssohn Bartholdy.

Pomník JSB před kostelem sv. Tomáše
Bachův festival se letos zaměří na 300. výročí Bachova jmenování kantorem u sv. Tomáše. Pod heslem "BACH pro budoucnost" budou jeho díla znít v nových, nečekaných souvislostech. Ke špičce bachovských interpretů se připojí mladé soubory.
V sezoně 2024 je v plánu pokračování projektu "BACH - We Are Family". Opět se sjedou četné bachovské sbory z celého světa, aby navštívily původní místa, kde jejich idol působil, a vydaly se tak po stopách široké bachovské rodiny hudebníků, kteří se v 17. a 18. století jednou ročně scházeli ke společnému muzicírování.
Také památka skladatele Felixe Mendelssohna-Bartholdyho je v Lipsku stále živá. Každoročně připomínají tohoto hudebníka koncerty v rámci Mendelssohnova dne 4. listopadu, v den výročí jeho úmrtí. Od roku 1997 se koná Mendelssohnův festival, který je od roku 2021 společně pořádán Gewandhausem a Mendelssohnovým domem.

Salon v Mendelssohnově domě
V roce 2022 Lipsko velkolepě oslavilo 175. výročí skladatelova úmrtí. Letos Mendelssohnův festival (od 29. října do 5. listopadu) nabídne komorní a sborové koncerty, písňová matiné. Zazní na nich kromě Mendelssohna také Mahler, Beethoven, Bach a Fanny Henselová (sestra Felixe). Vedle Eleny Bashkirové (tato pianistka je zároveň předsedkyní Nadace F. Mendelssohna-Bartholdyho) vystoupí renomované hvězdy jako Sir András Schiff nebo Magdalena Kožená.
Foto Profimedia