V Lipsku hudbě neuniknete

Na ulicích a náměstích, v kostelech, koncertních sálech, na zámcích, v palácích i na mnoha dalších autentických místech, kde působili slavní hudebníci, můžete v Lipsku zažít hudbu.

Město, v němž vedle sporadických, ale cenných historických památek najdeme i nepříliš vydařené upomínky na dobu německého socialismu, je pro milovníka hudby místem přímo poutním. Fascinující síla hudby je v největším sídle Saska a v celém regionu všudypřítomná. V uplynulých staletích zde žilo a tvořilo více než pět set skladatelů, mezi nimi velikáni hudební historie jako Johann Sebastian Bach, Felix Mendelssohn Bartholdy a Clara a Robert Schumannovi, ale také Richard Wagner, Edvard Grieg, Albert Lortzing, Gustav Mahler nebo Hanns Eisler.

K bohatému hudebnímu dědictví patří orchestr Gewandhausu, světoznámý Chlapecký sbor svatého Tomáše, který ve své době řídil J. S. Bach, a Lipská opera, která patří k nejstarším měšťanským hudebním divadelním scénám v Evropě.

Město s nabitým hudebním kalendářem vzdává každoročně hold "svým" hudebníkům špičkovými festivaly, na něž se sjíždějí hosté z celého světa.

Už příští týden vypukne Mahlerův festival (od 11. května do 29. května). Pobyt Gustava Mahlera v Lipsku měl na jeho uměleckou tvorbu mimořádný vliv. Mahler strávil v Lipsku dva rozhodující roky svého života v letech 1886 až 1888 a právě zde se z vytíženého dirigenta vypracoval na mezinárodně uznávaného skladatele.

Během 19 dnů zazní v Gewandhausu všech deset Mahlerových symfonií a dalších orchestrálních děl v podání deseti světových orchestrů. Vedle koncertů orchestru Gewandhaus pod vedením jeho šéfa Andrise Nelsonse to budou Mnichovská filharmonie, Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam či City of Birmingham Symphony Orchestra.

Bach a jeho propagátor

V červnu Lipsko "Bachfestem" (od 8. června do 18. června) uctívá svého významného rezidenta Johanna Sebastiana Bacha. Navazuje tak na tradici pěstování Bachovy hudby, kterou obnovil Felix Mendelssohn Bartholdy.

profimedia-0409809012.jpg

Pomník JSB před kostelem sv. Tomáše

Bachův festival se letos zaměří na 300. výročí Bachova jmenování kantorem u sv. Tomáše. Pod heslem "BACH pro budoucnost" budou jeho díla znít v nových, nečekaných souvislostech. Ke špičce bachovských interpretů se připojí mladé soubory.

V sezoně 2024 je v plánu pokračování projektu "BACH - We Are Family". Opět se sjedou četné bachovské sbory z celého světa, aby navštívily původní místa, kde jejich idol působil, a vydaly se tak po stopách široké bachovské rodiny hudebníků, kteří se v 17. a 18. století jednou ročně scházeli ke společnému muzicírování.

Také památka skladatele Felixe Mendelssohna-Bartholdyho je v Lipsku stále živá. Každoročně připomínají tohoto hudebníka koncerty v rámci Mendelssohnova dne 4. listopadu, v den výročí jeho úmrtí. Od roku 1997 se koná Mendelssohnův festival, který je od roku 2021 společně pořádán Gewandhausem a Mendelssohnovým domem.

profimedia-0416570338.jpg

Salon v Mendelssohnově domě

V roce 2022 Lipsko velkolepě oslavilo 175. výročí skladatelova úmrtí. Letos Mendelssohnův festival (od 29. října do 5. listopadu) nabídne komorní a sborové koncerty, písňová matiné. Zazní na nich kromě Mendelssohna také Mahler, Beethoven, Bach a Fanny Henselová (sestra Felixe). Vedle Eleny Bashkirové (tato pianistka je zároveň předsedkyní Nadace F. Mendelssohna-Bartholdyho) vystoupí renomované hvězdy jako Sir András Schiff nebo Magdalena Kožená.

Foto Profimedia

Podcast