Všechno nejlepší, Ludwigu!

Jeho díla se měla letos hrát po celém světě. Oslava 250. narození Ludwiga van Beethovena se musela přesunout do virtuálního prostoru.

Beethovenovo výročí (mimochodem další velké nastane v roce 2027, kdy si připomeneme 200 let od jeho úmrtí) slavíme, aniž bychom znali přesné datum narození tohoto titána klasické hudby. S určitostí víme, že byl pokřtěn 17. prosince 1770 a podle zvyklostí se domníváme, že přišel na svět o den dříve.

180223_AN_105.jpg

I když si Beethovena „přivlastnila“ Vídeň (přece jen v ní strávil zásadní část svého života a vytvořil zde většinu svých děl), nezapomínejme, že pocházel z Bonnu a zde také získal formativní hudební vzdělání. V ulici Bonngasse se zachoval rodný dům skladatele, který je dnes sídlem instituce Beethoven-Haus. Jde nejen o muzeum, ale o celý podnik, zabývající se badatelskou, sběratelskou, vydavatelskou a výstavní činností. A v roce 2020 se chopil koordinace velkolepých oslav. Jejich vyvrcholením měl být jakýsi „globální koncert“ – Devátá symfonie s Ódou na radost prováděná na devíti koncertech na všech pěti kontinentech zeměkoule v lokálních jazycích. Globální poselství bratrství mezi lidmi, které tato skladba s textem Friedricha Schillera nese, přebil jiný, bohužel negativní globální fenomén, totiž pandemie. A tak se připomínky Beethovenova roku koncentrují do on-line forem. Vybrali jsme pro vás několik nejzajímavějších.

„Hodně pracoval a uměl se prodat"

Při kliknutí na tento odkaz se vám zobrazí nabídka „25 příběhů o Beethovenovi“. Doporučujeme začít hned tím prvním: do několika krátkých hesel se podařilo zkoncentrovat Beethovenův charakter, lásky a životní osudy: Tvrdě pracoval a uměl se prodat. Věděl, co je to přátelství. Dokázal si obtočit své mecenáše kolem prstu... dozvíme se mimo jiné.

Privátní stránka je pojednána v příběhu „Den v životě LvB“. Víme, v kolik génius vstával, kdy obědval, co dělal odpoledne a v kolik chodil spát.

Pokračovat můžete virtuální prohlídkou Beethovenova domu (na snímku je pohled ze zahrady). Sami si řídíte své kroky a můžete se zastavovat a prohlížet jednotlivé exponáty.

beethoven_haus_garten_mit_buste.jpg

Také nemůžete přijít na kloub tomu, proč a čím je Beethovenova hudba tak fascinující? Tady je odpověď. Jeho partitury vypadají jak bitevní pole - od první myšlenky do hotového tvaru byla dlouhá a strastiplná cesta. Ukázáno je to na příkladu 6. symfonie zvané Pastorální. Tu si zde můžete i poslechnout.

mondschein_11.jpg

K prozkoumání je tu mnoho dalšího a skladatel je tu představen ze všech možných úhlů a perspektiv. Vše jednoduchou a srozumitelnou formou. Fakta o jeho nemoci, politické a historické souvislosti i zajímavosti, jako například proč je Beethoven tolik populární v Japonsku. Před sto lety jej na japonských ostrovech nikdo neznal. Byli to němečtí vojáci a váleční zajatci v první světové válce, kteří jeho hudbu importovali. Zapustila silné kořeny, a tak dnes můžeme pozorovat neobyčejný úkaz, kdy se každý rok v první prosincovou neděli schází v koncertním sále v Ósace deset tisíc lidí a společně zpívají Ódu na radost. Existuje krásnější příklad, jak umění spojuje? Takhle to Beethoven myslel a chtěl, když komponoval na slova „Alle Menschen werden Brüder“ (všichni lidé se stanou bratry).

Foto - Beethoven-Haus Bonn

Podcast