Z vězňů jsou houslaři. Nástroje dostala „zuška“.

Stovky opravených a desítky nově vyrobených nástrojů vznikly ve vězeňské dílně v Odolově na Trutnovsku. Funguje už dvacet let.

V posledních dnech o sobě dala opět vědět, když poslala soubor houslí a viol Základní umělecké škole v Hlinsku. Její ředitel Petr Klas si pochvaluje skvělý zvuk nástrojů a těší ho, že může dětem půjčit dobré nástroje. Pořídit nový v podobné kvalitě by znamenalo desítky tisíc. Od věznice je škola dostává zadarmo a dětem je půjčuje.

Že se ve věznicích nelepí jen pytlíky, je asi známá věc. Lidé ve výkonu trestu například zásobují nemocnice ložním prádlem, hračkami pro děti a podobně. Výroba smyčcových nástrojů je ale nesrovnatelně náročnější.

hlinsko-zus-2.JPG

Za myšlenkou stojí Pavel Staněk (na fotografii z předání houslí ZUŠ Hlinsko stojí vlevo). Dnes zástupce vedoucího výkonu trestu v Odolově, dříve ale profesionální hudebník v orchestru. Vzdal se koncertování po dlouhých patnácti letech, protože chtěl být častěji se svojí rodinou. „Už to došlo tak daleko, že jsem v roctrávil doma jen asi čtyřicet dní, zbytek ve světě. A manželka se starala o čtyři děti,“ vzpomínal pro Český rozhlas Pavel Staněk. Nabídka práce v regionu nebyla nijak oslnivá, a tak nastoupil do věznice Odolov jako dozorce.

Hudba si jej však opět našla. Nejprve kývl na nabídku vést chrámový sbor a pak přímo ve věznici spolu s jedním z vychovatelů naučili odsouzené vyrábět a opravovat hudební nástroje. „Neměli žádnou zkušenost se dřevem, ale tak je nadchla práce v dílně, že tam trávili veškerý svůj volný čas. A taková perlička, někteří odsouzení, když se vrátili, tak si doma v civilu založili svou dílnu a opravnu hudebních nástrojů,“ vypráví Staněk. Podle něj je podstatné, že trestanci splácejí svůj dluh společnosti.

Druhý život

Dřevařská dílna opravuje housle, violy, xylofony nebo kytary. V rukou odsouzených často končí nástroje, které se našly v popelnicích, nebo darované, zdánlivě neopravitelné kousky. V Odolově dostanou šanci na druhý život a pak putují za dětmi - ale též za profesionálními hudebníky.

Pro vězně je činnost v dílně možností zapomenout, že jsou ve výkonu trestu a do dílny se těší. Tato aktivita je šancí na druhý život i pro ně samotné: podle statistik se žádný z odsouzených, který prošel dřevomodelářskou dílnou v Odolově, zatím do výkonu trestu nevrátil.

Foto Vězeňská služba ČR

Podcast