Za co dostal symbol němého filmu Mary Pickfordová milion dolarů ?

24. června 1916 získala herečka Mary Pickfordová smlouvu na jeden milion dolarů jako vůbec první filmová hvězda na světě.

Kanadsko-americká filmová herečka, producentka, scénáristka a spisovatelka Mary Pickfordová se narodila 8. dubna 1892 v Torontu jako Gladys Louise Smith. Byla jednou z prvních velkých filmových hvězd v historii světové kinematografie a držitelkou (v pořadí druhého) Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli z roku 1929. Patřila ke skupině 36 lidí, kteří založili Akademii věd a umění (Academy of Motion Picture Arts and Sciences).

Otec Mary Pickfordové byl dělník, který zemřel na následky pracovního úrazu, když byly dívence čtyři roky. Rodina se tak ocitla bez prostředků, a matka, divadelní herečka, díky svým známostem zajistila svým dětem angažmá u divadelní společnosti, která potřebovala dětské herce. Malá Gladys tedy hrála společně se svou sestrou a bratrem už od útlého dětství v torontském divadle. Protože však neuměla číst, první mluvenou úlohu jí museli předříkávat, aby se ji naučila zpaměti. Malá Gladys svou mladší sestru Lottie i bratra Jacka výrazně zastiňovala. Jack se sice později také prosadil u filmu, ale stále zůstával ve stínu své nejstarší sestry. Gladys lidé zbožňovali, pamatovali si ji zejména díky dlouhým blonďatým kadeřím, díky nimž byla přezdívána "Dívka se zlatými lokýnkami". A tak se malá průbojná dívka rozhodla, že prorazí i do nejlepších divadel v USA, na Broadway. Zde si vynutila setkání s jedním z nejvýznamnějších producentů té doby, Davidem Belaskem, který ji přezkoušel a nabídl angažmá. A roku 1908 též pro ni našel nové, skvěle znějící umělecké jméno. Tak se zrodila Mary Pickford.

U filmu začínala Mary Pickford v krátkých filmech a brzy se zapsala do podvědomí diváků. V roce 1911, jako osmnáctiletá, se poprvé vdala, a to za herce Owena Mooera. V téže době také začínala její herecká kariéra stoupat do závratných výšin. A stejně tak i její honoráře. Při natáčení filmu Maryiny námluvy v roce 1911 činil její plat běžných 25 dolarů; o pár let později ji už však znal celý svět, stala se miláčkem publika, říkalo se jí "Zlatíčko Ameriky", a 24. června 1916 získala jako první filmová hvězda smlouvu na 1 milion dolarů. Díky svým úspěchům a popularitě totiž podepsala po vypršení stávající smlouvy s producentem Adolphem Zukorem smlouvu novou, která jí zaručovala nejen dohled nad produkcí filmů, ve kterých hrála, ale též rekordní plat 10 000 dolarů za týden. V této době se také seznámila s populárním hercem Douglasem Fairbanksem starším a bláznivě se do sebe zamilovali. Fairbanks byl ovšem ženatý a ona vdaná, takže byli nuceni držet svůj vztah v tajnosti.

V roce 1919 společně s Fairbanksem, Chaplinem a Griffithem založili společnost United Artists, známé spojení 'silné čtyřky', jak se sami nazývali, která se dlouho držela mezi nejlepšími. Mary se v lednu 1920 rozvedla a už v březnu téhož roku se s Dougem vzali. I on byl slavný herec, oblíbený akční hrdina, a dvojice se stala zbožňovaným párem Ameriky.

profimedia-0137035128 pickord, chaplin.jpg

Své nejlepší filmy natočila Mary Pickford ve dvacátých letech , pařily k nim snímky Pollyanna, Půlnoční světlo, Těžký život, Zpěvačka z ulice, Policajtova Nanyka, Vrabčáci a Má nejlepší dívenka. V roce 1924 za sebou měla i svůj režijní debut, film Pro nešťastnou královnu. Příchod zvukového filmu nesla Mary Pickford špatně, ale přesto za svůj první mluvený film Koketa z roku 1929 získala Oscara za hlavní roli a stala se tak první Oscarovou herečkou. Ozvučených filmů natočila celkem pět, ovšem bez větších úspěchů. S filmem tedy skončila v roce 1934, když jí bylo 41 let, a důvodem byl údajně její ne příliš příjemný hlas. V té době též procházelo její manželství s Fairbanksem krizí. Rozvedli se v lednu 1936, a když Doug v roce 1939 zemřel na infarkt, byla to pro Mary, která jej nikdy nepřestala milovat, další rána.

Potřetí a naposledy se vdala v roce 1937 za producenta Charlese 'Buddyho' Rogerse. Adoptovali spolu dvě děti. I když už nehrála, věnovala se Mary psaní, scénáristice a produkci. Na veřejnosti se nepřestala ukazovat ani v pokročilejším věku. V roce 1949 odmítla roli Normy Desmondové ve Wilderově Sunset Boulevardu. V roce 1953 prodala svůj podíl United Artists, o dva roky později napsala memoáry s názvem "Světlo a stíny". Prodala také svůj noblesní dům Pickfair, který dříve sdílela s Fairbanksem, a zbytek života strávila v ústraní s rodinou. Roku 1976 jí byl udělen zvláštní Oscar za přínos filmovému umění. Mary Pickfordová, věčný Americký miláček, zemřela 29.5. 1979.

Foto: Profimedia

Podcast