Zdeněk Fibich: Sběratel motýlů dramaturgem v Národním

Všebořický rodák, skladatel Zdeněk Fibich byl mužem mnoha talentů.

Celý rok můžete putovat Českou republikou po stopách hudby s rádiem Classic Praha.

Všebořice jsou rodištěm významného českého skladatele Zdeňka Fibicha, který se narodil a dětství prožil v místní myslivně. Láska k přírodě se odrazila v jeho hudební tvorbě i celoživotní vášni – sbírání motýlů. Skladatele ve Všebořicích připomíná pamětní deska od Františka Kysely.

Výlety Mozart _02_600x400.width-800.width-800.jpg

Český hudební skladatel Zdeněk Fibich (1850-1900) se narodil v myslivně poblíž Všebořic v rodině nadlesního šlechtického rodu Auerspergů Jana Fibicha a jeho ženy Marie Fibichové roz. Römischové. Pro malého Zdeňka to mimo jiné znamenalo, že vyrůstal ve dvojjazyčném německo-českém prostředí, což v této době nebylo nic neobvyklého. Své nejútlejší dětství strávil obklopen hlubokými lesy ve všebořické myslivně, v přírodě, která pro něj zůstala důležitým inspiračním zdrojem po celý život.

V prosinci 1857 se rodina ze Všebořic odstěhovala do Libáně u Nasavrk a v roce 1870 do Žák u Čáslavi. Hudbě Fibicha učila nejprve v raném věku jeho matka, později studoval postupně ve Vídni, Praze (u Bedřicha Smetany), Lipsku, Paříži a Mannheimu. Větší část života působil v Praze, kde se věnoval komponování a výuce hudby. Kromě hudby se zajímal i o literární dějiny a malířství. V letech 1875 až 1878 působil jako kapelník a sbormistr Prozatímního divadla. Od roku 1899 do své smrti byl operním dramaturgem v Národním divadle.

Zdeněk Fibich zemřel v nedožitých padesáti letech v Praze. Je pohřben na vyšehradském Slavíně.

profimedia-0147596420 fibich.jpg
  • Pamětní deska Zdeňka Fibicha na Pražském Žofíně (©Profimedia)

Fibich byl od dětských let vášnivým sběratelem motýlů, které do své sbírky jednak kupoval, jednak sám chytal. Své znalosti rozšiřoval studiem odborné literatury, a protože kromě hudebního měl i výrazný malířský talent, své exponáty zachycoval v kresbách. Vznikla tak série umělecky i vědecky dokonalých ilustrací. Do konce svého života nashromáždil Fibich zhruba 5000 exponátů a tuto rozsáhlou sbírku po jeho smrti syn Richard věnoval Národnímu muzeu v Praze. Jedna černá kazeta s motýly a brouky v původním stavu je ovšem k vidění v pozůstalosti Zdeňka Fibicha ve sbírkách Českého muzea hudby.

Fibich významně zasáhl do všech hudebních oborů jako je opera, symfonická báseň, symfonie, ouvertura, píseň, komorní a klavírní tvorba. A především nově obohatil český repertoár o koncertní melodram, který dovedl k dokonalosti. Světovým unikátem je jeho trilogie scénických melodramů Hippodamie (Námluvy Pelopovy, Smír Tantalův, Smrt Hippodamie) na libreto Jaroslava Vrchlického.

K nejslavnějším Fibichovým skladbám patří drobná skladbička Poem, která je původně součástí jeho orchestrální skladby z roku 1893 s názvem V podvečer, selanka pro orchestr. Většina motivů této skladby vychází původně z první řady jeho klavírního cyklu Nálady, dojmy a upomínky a celá skladba evokuje náladu při večerních procházkách po pražském Žofíně, které Fibich absolvoval se svou žačkou a múzou Anežkou Schulzovou. Kus se stal světově slavným především díky úpravě pro housle a klavír z pera českého houslisty Jana Kubelíka.

Zdeněk Fibich: Poem

V rodných Všebořicích skladatele připomíná jen budova samotné bývalé myslivny. Ta se nachází při výjezdu z obce směrem ke Zruči nad Sázavou, vpravo od silnice. Památkově chráněný areál myslivny byl původně součástí Dolnokralovického panství Auersperků. Součást areálu, Lovecký dům Auersperků, kde se v roku 1850 skladatel narodil, dnes už ovšem bohužel nestojí; na jeho místě byla vystavěna v roce 1911 nová cihlová stavba v pozdně secesním stylu. Najdeme tu ovšem skladatelovu pamětní desku od Františka Kysely a Pavla Janáka, která byla na domku odhalena v roce 1925, ke 25. výročí skladatelova úmrtí.

Fibichův pomníček pak najdeme ve východočeských Nasavrkách, kde rodina Fibichových žila po odchodu z Všebořic, a na pražském Žofíně, kde bydlela rodina Schulzových, s jejichž dcerou Anežkou se tu setkával, skladatele připomíná pamětní deska. V žofínském koncertním sále měla také v roce 1872 pod taktovkou Bedřicha Smetany premiéru Fibichova symfonická báseň Othello. Skladatelova pamětní deska na Paláci Žofín byla odhalena roku 1999 a charakterizuje jej jako „mistra lyrické miniatury a melodramu“.

Vesnice Všebořice leží severně od bývalých Dolních Kralovic v nadmořské výšce 420 m. První zmínka je z roku 1352, kdy je zde zmiňován kostel sv. Jiljí. Ves vznikla na místě čtrnácti rybníků, které zde dříve bývaly. Její jméno vzniklo z osobního jména Všebor a odkazuje na prvního majitele zdejší tvrze, Otíka ze Všebořic. V následujících letech se majitelé tvrze střídali až do doby třicetileté války, kdy po ní zbyly pouze rozvaliny.

Vesnicí protéká Všebořický potok, na kterém je několik rybníků. Největší z nich byl vybudován v roce 1968 pod Radíkovicemi a 100 metrů pod ním se potok vlévá do údolní nádrže Želivka. Na levém břehu Všebořického potoka je kostel svatého Jiljí s dřevěnou zvonicí a přilehlým hřbitovem.

Plánujete letní výlety po České republice a přemýšlíte, kam vyrazit a podle jakého klíče vybrat cíl svého prázdninového putování ?
Co takhle vydat se po památkách a zajímavých lokalitách, které jsou spojeny s hudbou?
Prozkoumejte další výlety za klasikou.

Poslechnout si je můžete i v mobilní aplikaci; ke stažení zde.

Beethoven480x480.width-800.jpg

Foto: Wikipedie (Stribrohorak)

Podcast