Z pekla štěstí: Český Krumlov si zahrál i ve známé Troškově pohádce

Krumlovský hradní a zámecký komplex je po Pražském hradě druhým největším v Čechách.

Celý rok můžete putovat Českou republikou po stopách hudby s rádiem Classic Praha.

Státní hrad a zámek Český Krumlov je svou rozlohou přes 6 hektarů po Pražském hradě druhým největším hradním a zámeckým komplexem v Čechách a v roce 1992 byl zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO. Tento rožmberský klenot, ležící 22 km jihozápadně od Českých Budějovic, je nejen magnetem na turisty, ale i pro filmaře. Natáčel se tu film Řeka čaruje, pohádky Tři životy, Pyšná princezna či Z pekla štěstí.

LandingPage_02_600x400.jpg

Česká filmová pohádka Zdeňka Trošky z roku 1999 Z pekla štěstí vznikla na motivy pohádky Jana Drdy Český Honza. Kromě Českého Krumlova se natáčelo též v Telči a na hradě Rotštejn. Při její premiéře 4. února 2000 ji na televizních obrazovkách sledovalo 4 miliony a 200 tisíc diváků.

Jako v každé správné pohádce se tu prolíná svět lidí se světem nadpřirozených bytostí. V tomto případě čertů, kteří Honzovi pomocí kouzelných předmětů pomáhají potrestat zlo a nechat zvítězit lásku a dobro. Nechybí ani zlý drak, jehož kůže byla pro film vyrobena z obarveného palačinkového těsta. Herečka Sabina Laurinová v roli princezny Eufrozíny se prý velmi těšila na scénu, ve které políbí draka. K jejímu velkému zklamání však herečka líbala jen zelenou krabici od bot, která byla pověšena na tyči. Drak byl poté dopracován na počítači. Své si jistě užila i herečka Michaela Kuklová v hlavní roli hodné a pracovité Markýtky, protože pouta, která měla na sobě, když byla zavřená ve vězení, vážila plných 25 kilogramů. Ve filmu hrálo 100 koní a 600 komparzistů.

Karel Svoboda: Motiv čertíků II.

Jihočeské město Český Krumlov ležící zhruba 22 km od Českých Budějovic se rozkládá pod hřebenem Blanského lesa a protéká jím řeka Vltava. V minulosti byl Český Krumlov sídelním městem mnoha mocných českých rodů – Vítkovců, pánů z Krumlova, Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenbergů. Středověké centrum města, které obklopuje meandry Vltavy, je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Spolu s dalšími městy Šumavského podhůří jako Sušice, Vimperk nebo Prachatice bývá Český Krumlov nazýván Branou Šumavy.

Jméno Krumlov pochází z německého Krumme Aue (česky křivý luh), což odkazuje na polohu města mezi esovitými zákruty řeky Vltavy. V první dochované zmínce z roku 1253 je Krumlov označován jako Chrumbenowe, na latinských listinách pak nese jméno Crumlovia nebo Crumlovium. Přídomek Český se začal ke jménu města připojovat již v roce 1439, aby se odlišil od Moravského Krumlova.

Zámek Český Krumlov, který byl původně gotickým hradem, byl přestavěn zejména v období renesance za vlády Viléma z Rožmberku. Další přestavba, tentokrát v barokním slohu se odehrála v 17. století za vlády vévody Jana Kristiana I. z Eggenbergu a poslední významná přestavba, která dala komplexu jeho současnou podobu, proběhla za vlády Josefa I. Adama ze Schwarzenbergu, který nechal vystavět jak dnešní zámecké divadlo, tak i jedinečný Plášťový most. Jednou z rarit Českého Krumlova jsou i hradní medvědi, kteří jsou chováni v hradním příkopu mezi I. a II. nádvořím déle než 400 let; již od dob Rožmberků.

Zámecký komplex, který je členěn na pět nádvoří, dnes tvoří několik větších celků. Je to nejpůvodnější část hradu – Dolní hrad, poté Horní hrad, tedy hlavní část zámeckého areálu obklopující III. a IV. nádvoří, Plášťový most – několikaposchoďové přemostění Jelení zahrady spojující zámek, barokní divadlo a zámeckou zahradu z roku 1764, Zámecké barokní divadlo, jedno z mála dochovaných barokních divadel na světě z roku 1681, a Letní a Zimní jízdárna.

Komplex obklopuje Zámecká zahrada, která byla založena v 2. polovině 16. století, je dlouhá 700 metrů a má celkovou rozlohu 10 ha. Je rozdělena na francouzskou část, v níž se nachází Kaskádová fontána, a anglickou část, jíž dominuje barokní letohrádek Belárie spolu s otáčivým hledištěm, využívaným v letní sezóně k divadelním a operním inscenacím pod širým nebem.

Plánujete letní výlety po České republice a přemýšlíte, kam vyrazit a podle jakého klíče vybrat cíl svého prázdninového putování ?
Co takhle vydat se po památkách a zajímavých lokalitách, které jsou spojeny s hudbou?
Prozkoumejte další výlety za klasikou.

Poslechnout si je můžete i v mobilní aplikaci; ke stažení zde.

Beethoven480x480.width-800.jpg

Foto: Profimedia

Podcast