17 000 let starý předchůdce lesního rohu

Badatelé ve francouzském muzeu objevili asi nejstarší nástroj z lastury.

Vědci v jistém muzeu ve Francii objevili lasturu, na jejíž existenci správci sbírek na dlouhá desetiletí zapomněli a o které se nyní domnívají, že je nejstarším známým dechovým nástrojem vyrobeným ze schránky plže. Na svých internetových stránkách o tom informuje britský The Guardian.

Důmyslně opracovaná lastura je asi 17 000 let stará a objevena byla v roce 1931 v jeskyni v Pyrenejích. Archeologové ji původně považovali za rituální pohár využívaný tehdejšími lidmi. Nicméně při nedávné inventarizaci sbírek Toulouského muzea vědci zjistili, že lastura je pečlivě navrtaná a upravená tak, aby na ni šlo umístit náustek. O poznatky se podělili v časopise Science Advances. Zkušený hráč na lesní roh na lasturu dokázal zahrát tři noty, takže se vědecký tým zkoumající tento dávný hudební nástroj mohl přesvědčit, jak asi zněl.

Schránku zdobí vzory namalované červeným pigmentem nápadně podobné těm, kterými lidé kdysi vyzdobili stěny jeskyně nedaleko současné obce Marsoulas, v níž byla schránka nalezena. "Podle toho, co víme, jde o první takový důkaz souvislosti mezi hudbou a jeskynním uměním z období pravěku v Evropě," řekl Gilles Tosello, jeden z archeologů, který se na průzkumu lastury podílí. Dodal, že dechové nástroje, jako jsou flétny z kostí, lidé používali už před 35.000 lety, neví se ale o tom, že by nějaký nástroj vzniklý z lastury byl starší než ten z jeskyně u Marsoulas. Vědci by na nástroj chtěli zkusit zahrát přímo v jeskyni, podle Tosella by šlo o silný zážitek.

Ulita samotná je 31 centimetrů dlouhá a patřila mořskému plži jménem tritonka mořská. Tento živočich žije v Atlantském oceánu.

Zdroj: ČTK
Foto: Youhoo.com

Podcast