23. Mezinárodní varhanní festival

9.3.2018 / Zprávy / Martina Klausová

Již nyní je možné si v předprodeji zakoupit vstupenky na sérii unikátních koncertů 23. Mezinárodního varhanního festivalu, který pořádá Svatojakubské Audite Organum v bazilice sv. Jakuba na Starém městě v Praze. 

Letošní ročník proběhne ve dnech 2. 8. – 20. 9. 2018, vždy každý čtvrtek v 19 hodin. Největší pražské a druhé největší varhany v celé České republice rozezní ruce i nohy předních umělců z Islandu, Dánska, Francie, Itálie, Portugalska, Německa a samozřejmě nebude chybět zastoupení českých varhaníků.

„Poprvé v historii festivalu budeme mít možnost slyšet portugalskou hudbu v autentickém podání mladého Antónia Estiereira“, říká ředitelka festivalu a titulární varhanice baziliky sv. Jakuba Irena Chřibková. „Posluchači jistě uvítají u nás neznámou hudbu severského Islandu, nebudou chybět ani nesmrtelná díla J. S. Bacha, romantických německých a francouzských autorů a v neposlední řadě bude znít i česká hudba“ dodává ředitelka festivalu. Po dva večery se lidé mohou těšit také na improvizační překvapení.

Během každého koncertu bude probíhat videoprojekce, díky které mohou posluchači sledovat varhaníka při hře. Svatojakubské varhany a jejich 8277 píšťal, se tak opět představí ve všech svých rozmanitých barevných kombinacích. Ve spojení s vynikající akustikou chrámu a jeho jedinečnou architekturou přinesou posluchačům nevšední a obohacující duchovní zážitky.

Vstupenky lze zakoupit v předprodeji sítí Ticketportal a Via Musica

Organizátorem Mezinárodního varhanního festivalu je společenství „Svatojakubské Audite Organum“. Kromě této varhanní události roku pravidelně pořádá také Velikonoční koncerty, Vánoční koncerty a Svatojakubský podzim. V roce 2010 vznikl Nadační fond Sancti Jacobi Organum pro shromáždění finančních prostředků nutných k úhradě modernizace hracího stolu svatojakubských varhan a poté i jako finanční rezerva pro případné větší opravy.

Varhany v bazilice u sv. Jakuba jsou se svými 4 manuály 91 znějícími rejstříky (hlasy) a 8 277 píšťalami největší v Praze a druhé největší v České republice. Jejich zvukové spektrum lze přirovnat k velkému symfonickému orchestru s více jak 90 hudebníky. Nástroj v roce 1705 postavil mistr Abrahám Stark z Lokte. Poslední modernizace, která svatojakubské varhany pozvedla na světovou úroveň, proběhla v roce 2011.