26. ročník MHF Český Krumlov 2017

13.12.2016 / Zprávy / Martina Klausová

26. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2017

V Českém Krumlově vystoupí Angela Gheorghiu s Ramónem Vargasem, Javier Perianes, Mischa Maisky, Julian Rachlin a další známá jména.

Mezi 14. červencem a 5. srpnem nabídne Mezinárodní hudební festival Český Krumlov celkem 19 koncertů, na nichž vystoupí špičkoví hudební umělci. Dominantou MHF ČK je tradičně jeho zahajovací operní galakoncert, který bude tentokrát patřit dokonce dvěma operním hvězdám – okouzlující sopranistce Angele Gheorghiu a sympatickému tenoristovi Ramónu Vargasovi. Doprovodí je PKF  Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského.

Z velkých osobností klasické hudby se na 26. festivalovém ročníku představí například violoncellista Mischa Maisky, jež vyniká stylem legendárních virtuosů – velkým tónem a velkými gesty (spolu s ním vystoupí mladá čínská klavíristka Shiran Wang). Dále španělský klavírista Javier Perianes obdařený svěží virtuozitou a vřelostí úhozu, nebo Julian Rachlin, který patří nepochybně mezi současnou houslovou i violovou špičku, pro něhož je dokonalá technika zcela samozřejmá, a který navíc velký zájem vzbuzuje i jako dirigent (spolu s ním vystoupí mladá kanadská violistka Sarah McElravy).

Festival vzdá rovněž poctu několika umělcům, jejichž výročí si v roce 2017 připomínáme.  450. výročí narození skladatele Claudia Monteverdiho uctíCappella Mariana koncertem z jeho tvorby, a hold jednomu z nejvýznamnějších trumpetistů 20. století, Maurici Andrému, vzdají trumpetista Marek Zvolánek a varhaník Pavel Svoboda. Vystoupí rovněž houslista Bohuslav Matoušek s komorním orchestrem Virtuosi Pragenses, violoncellista Petr Nouzovský společně s kytaristkou Miriam Rodriguez Brüllovou v programu s názvem „Après un rêve“, dále peruánský kytarista Jesús Castro Balbi nebo sopranistka Marcela Cerno s Janoska Ensemble, také mnohá komorní a symfonická tělesa, jako jsou Škampovo kvarteto, Smetanovo trio či soubor patřící k předním světovým interpretům středověké duchovní hudby Schola Gregoriana PragensisSymfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedenímManuela Hernández-Silvy, Jihočeská filharmonie pod taktovkou Jana Talicha nebo Severočeská filharmonie Teplice. V podání renomovaných sólistů -Aga MikolajDana Beth MillerZach Borichevsky a Oleg TsibulkoČeského filharmonického sboru BrnoFilharmonie Bohuslava Martinů a dirigentaStanislava Vavřínka zazní Verdiho Messa da Requiem, dílo, jehož každé provedení je vždy svátkem a zároveň hlubokým obohacením.

Festival však nabídne i osvěžující populární žánry: Rendez-vous s francouzským šansonem v podání Radky Fišarové, Irský večer se skupinou Altan (s ochutnávkou Irské whisky) nebo americký muzikál v programu „Bravo Broadway“ v autentickém podání broadwayských muzikálových hvězd Chloe Lowery,Capathii JenkinsRoba EvanaHugha Panara a dirigenta Randalla Craiga Fleischera.

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2017, stejně jako loni, otevře své brány vedle již tradičních festivalových lokací, jako jsou Pivovarská zahrada, Zahrada Kooperativy, Zámecká jízdárna a Maškarní sál, také dalším atraktivním místům Českého Krumlova, např. Klášterní kostel Božího těla nebo zámecká zahrada, v níž se uskuteční závěrečný komponovaný večer s titulem „Noc barokních mistrů“, na němž vystoupí soubor Barocco sempre giovane se sólovým trumpetistou Markem Zvolánkem či barokními trubači, a který bude zakončen slavnostním ohňostrojem.

Zažijte spojení krásných melodií s magickou atmosférou Českého Krumlova při 26. ročníku MHF Český Krumlov 2017.