83. sezona Pražského filharmonického sboru

15.9.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Pražský filharmonický sbor (PFS) zahájil svoji 83. koncertní sezonu. Podobně jako v minulých letech i v  této sezoně vystoupí na koncertech a prestižních festivalech doma i v zahraničí a bude účinkovat s významnými orchestry pod vedením světově uznávaných dirigentů. 

„V sezoně 2017/18 se představíme na zajímavých projektech nejen s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK či Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, ale v rámci České republiky také v Hradci Králové, Litomyšli, Pardubicích a Karlových Varech,“ prozradila ředitelka Pražského filharmonického sboru PhDr. Eva Sedláková. PFS vystoupí také na nejvýznamnějších českých hudebních festivalech, jako jsou Dvořákova Praha, Pražské jaro nebo Smetanova Litomyšl. Pro britské vydavatelství Decca nahraje PFS ve spolupráci s Českou filharmonií a dirigentem Jakubem Hrůšou Requiem Antonína Dvořáka.

V sezoně 2017/18 se uskuteční dva samostatné sborové koncerty, které představí zajímavá díla světového repertoáru, a to včetně tvorby soudobých autorů – švédského skladatele Jana Sandströma, lotyšského skladatele Pēterise Vaskse a amerického autora Erica Whitacrea. Oba koncerty se uskuteční v kostele sv. Šimona a Judy v Praze, 6. prosince 2017 a 5. dubna 2018.

PFS odcestuje na dvoutýdenní turné do Ruska, kde v únoru 2018 vystoupí společně s Velkým symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského v Moskvě pod vedením Vladimira Fedosejeva, s Petrohradskou filharmonií a dirigentem Nikolajem Alexejevem a také na samostatném sborovém koncertu, na kterém uvede čtyři komorní kantáty z Vysočiny Bohuslava Martinů. Následovat bude Rossiniho Stabat mater v sérii deseti koncertů v Izraeli s Izraelskou filharmonií a dirigentem Gianandreou Nosedou. V květnu 2018 vystoupí PFS na Drážďanském hudebním festivalu společně s Mnichovskou filharmonií pod taktovkou čínského skladatele Tan Duna. Závěr sezony bude opět patřit významným hudebním festivalům ve švýcarském St. Gallenu (Puccini: Edgar) a rakouském Bregenzu (Bizet: Carmen, Goldschmidt: Beatrice Cenci), kam se PFS vrátí jako rezidenční sbor již po deváté. V rámci Bregenzského operního festivalu vystoupí za doprovodu Vídeňských symfoniků také v Te Deum, slavnostní kantátě Antonína Dvořáka.

PFS uspořádá v této sezoně v rámci své edukativní činnosti také speciální koncerty pro děti a žáky základních škol, jako např. pohádkově operní koncert v Koncertním sále Pražské konzervatoře, a také několik pěveckých workshopů přímo ve školách. Šestým rokem pokračuje Akademie sborového zpěvu, která nabízí příležitost pro mladé zpěváky získat zkušenosti z práce v profesionálním pěveckém tělese.