Adam Plachetka v kině

23.3.2018 / Zprávy / Marek Šulc

Za nejlepšími operními představeními už nemusí tuzemští milovníci opery cestovat tisíce kilometrů daleko. Díky přímým přenosům z Metropolitní opery v New Yorku si vychutnají špičkové inscenace v příjemném prostředí jejich oblíbeného kina. A pro příznivce ve světě stále žádanějšího českého basbarytonisty Adama Plachetky je ve 23 kinech v Čechách a na Moravě připravena skutečná lahůdka! Svého oblíbence totiž uvidí už 31. března v přímém přenosu z newyorské MET. A to v Mozartově opeře Così fan tutte s komediálním libretem Lorenza da Ponte.

„Roli vojáka Guglielma jsem odletěl do New Yorku zkoušet už 21. února a v březnu a v dubnu si ji v nejslavnějším operním domě světa zahraji a zazpívám jedenáctkrát“, říká sympatický, 196 cm vysoký pěvec. „Slavný režisér Phelim McDermott děj této opery z roku 1790 přenesl z Neapole na konci 18. století na americký Coney Island do 50. let 20. století. Poslední představení mám 19. dubna a doufám, že let do Prahy nebude tak dramatický jako loni před vánočními svátky. Od listopadu jsem byl v New Yorku, kde jsem v prosinci šestkrát účinkoval v Metropolitní opeře v roli Figara v Mozartově opeře Figarova svatba. 

Po návratu z New Yorku čeká Adama 29. dubna recitál v Domě hudby v Pardubicích a v květnu čtyři představení Donizettiho opery buffa Don Pasquale na jeho domovské scéně, ve Vídeňské státní opeře. Tam ztvární roli lékaře hlavního hrdiny, doktora Malatesta. Letošní květen pak Plachetka zakončí recitálem v olomoucké Redutě a vystoupením v pražském Obecním domě v rámci festivalu Pražské jaro. Na něm baladická kantáta Svatební košile Antonína Dvořáka svede Plachetku dohromady s vynikajícím tenoristou Richardem Samkem, Pražským filharmonickým sborem a se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, který bude poprvé dirigovat slavný rakouský dirigent Christian Arming. „A aby toho nebylo málo, musíme s Kačkou dotočit album s nejkrásnějšími áriemi a duety z českých oper, které na podzim u příležitosti 100. výročí vzniku Československa vydá Radioservis“, uzavírá své nejbližší plány Adam Plachetka.

Foto: Marty Sohl/Metropolitan Opera