András Schiff bude rezidenčním umělcem Newyorské filharmonie

Maďarský pianista zaujme tuto pozici v příští sezóně 2022/23. Angažmá bude zahrnovat recitály i vystoupení s orchestrem.

Osmašedesátiletý András Schiff patří k světově uznávaným interpretům Bacha, Beethovena, Schuberta, ale také svého krajana Bartóka. Po studiích na Hudební akademii Ference Liszta v Budapešti emigroval z rodného Maďarska v roce 1979, aby dále rozvíjel svou kariéru na Západě. Zamířil tehdy právě do New Yorku, kde však nezískal americké občanství, takže posléze "zakotvil" v Evropě, zejména v Londýně a Salzburgu. Je známým příznivcem křídel značky Bösendorfer, jakož i držitelem ceny Grammy a mnoha světových prestižních ocenění a vyznamenání, včetně britského rytířského titulu. Proslul také svými veřejnými komentáři k politické situaci v Maďarsku a Rakousku.

Ačkoliv před desetiletími na americké občanství nedosáhl, do New Yorku se v příští sezóně 2022/23 vrátí alespoň coby rezidenční umělec Newyorské filharmonie. Půjde rovněž o sezónu, na jejímž začátku se orchestr vrátí do nově zrekonstruované David Geffen Hall - svého tradičního domovského sálu, který nyní prochází opravou za více než půl miliardy dolarů. V průběhu sezóny se András Schiff představí na sólových recitálech, jako komorní hráč, jako sólista s orchestrem i jako dirigent.

Na svých webových stránkách zveřejnila Newyorská filharmonie zatím jen program Schiffových vystoupení v dubnu 2023 (najdete zde). Jeden z programů bude věnován především klasicistním autorům Mozartovi a Haydnovi - od prvního z nich András Schiff zahraje Klavírní koncert č.20, od druhého pak Klavírní koncert D-dur. Jako dirigent se následně zhostí předehry z Dona Giovanniho a také Schubertovy "Nedokončené" symfonie h-moll. Druhý z avizovaných programů pak Andráse Schiffa uvede coby sólistu v Bartókově Klavírním koncertu č.3 pod taktovkou Ivána Fischera. Krom toho pianista odehraje klavírní recitál 11. dubna 2023 v David Geffen Hall , jehož náplň zatím nebyla specifikována.

Rezidenčním umělcem Newyorské filharmonie v aktuální sezóně 2021/22, kterého tedy András Schiff vystřídá, je americký kontratenorista Anthony Roth Costanzo. Ještě před ním pozici zastával ruský klavírista Daniil Trifonov.

Foto: Profimedia

Podcast