Aukce pro Paměť národa

21.11.2019 / Zprávy / Marek Šulc

Na předaukční výstavě Galerie KODL se až do 30. listopadu představuje deset mimořádných výtvarných fotografických dokumentů. Budou vydraženy ve prospěch Paměti národa v neděli 1. prosince na pražském Žofíně.

Kompletní výtěžek z prodeje prvních deseti uměleckých děl v rámci 83. Aukčního dne Galerie KODL v neděli 1. prosince bude předán na konto Paměti národa. Jedná se o projekt, který zpřístupňuje badatelům i široké veřejnosti autentická svědectví pamětníků významných dějinných událostí 20. století. Skrze svědectví pamětníků a pomocí ostatních historických pramenů pomáhá Paměť národa poznávat nedemokratické režimy 20. století, nacismus a komunismus, a zkoumá fenomény, které je provázely. „Paměť národa shromažďuje výpovědi lidí, kteří nebyli vidět, nebyli slyšet a přitom často trpěli mnohem víc, než ti, o kterých víme. Mnohdy se postavili nepříteli statečněji a upřímněji než řada jiných, kteří se tím holedbají. Přál bych si, aby samotní aktéři a jejich rodiny měli radost z toho, že si jich veřejnost všímá, že si jich cení za to, co udělali. I proto s velkou radostí připravujeme již podruhé tuto charitativní aukci,“ říká Martin Kodl, majitel galerie.

Během Aukce pro Paměť národa se tentokrát nebudou dražit obrazy, ale přednost dostala dokumentární fotografie. Kurátoři tak chtějí upozornit na její nespornou a nedoceněnou uměleckou hodnotu. „Jsme poctěni a velmi si toho vážíme, že se tito autoři rozhodli věnovat opravdu skvělé fotografie právě ve prospěch Paměti národa. Pomohou nám zachránit, zdokumentovat další vzpomínky na dramatické okamžiky našeho 20. století,“ děkuje Mikuláš Kroupa, ředitel neziskové organizace Post Bellum a zakladatel Paměti národa.

Galerie KODL při přípravě této charitativní aukce spolupracovala se skupinou 400 ASA, jejímiž členy jsou Karel Cudlín, Jan Dobrovský, Alžběta Jungrová, Antonín Kratochvíl, Jan Mihaliček, Tomki Němec a Martin Wágner. Ti vytvořili autorský výběr ze své letošní výstavy v Národní galerii. Jejich práce doplňují díla tří zahraničních fotografů – Jana Grarupa z Dánska, Hanse Madeje z Německa a Ilan Ben Yehudy z Izraele

Foto: Alžběta Jungrová