BACHA NA ŠPORCLA! Plány Pavla Šporcla

23.6.2015 / Zprávy / Martina Klausová

Pavel Šporcl si svým originálním přístupem ke klasické hudbě získal fanoušky několika generací. Na svém kontě má nyní 15 alb a dva DVD tituly. U příležitosti desetiletého výročí spolupráce s vydavatelstvím Supraphon převzal před dvěma lety Jubilejní platinovou desku za 190 000 prodaných CD. Ochranný svaz autorský (OSA) mu letos v červnu udělil cenu za nejúspěšnější kompozici klasické hudby za skladbu Bohemian Nostalgia, kterou si složil pro album My Violin Legends. Po půl roce od vydání alba Gipsy Fire již má platinovou desku. Převzal ji od Supraphonu na speciálním koncertě Classic in Fire, který 13. 6. uspořádalo v Rudolfinu rádio Classic Praha. V současné době intenzivně připravuje nahrávku Sonáty a partity pro sólové housle Johanna Sebastiana Bacha, již vydá na podzim.

Pavle, říká se, že dvakrát do jedné řeky nevstoupíš, vám se to podařilo s albem Gipsy Fire, které navázalo na Gipsy Way. Jak to vnímáte?

Mám z toho samozřejmě velkou radost. Je jasné, že obě alba jsou si podobná, ale úplně stejná řeka to nebyla. Album Gipsy Fire jsem nahrál se svou vlastní cikánskou cimbálovou kapelou, daleko více jsem se podílel na výběru repertoáru, aranžoval jsem mnoho skladeb, dokonce jsem jednu, tu titulní, složil. Choval jsem se prostě jako správný plnohodnotný primáš. Album je ještě více technicky náročné než to předešlé. Takže i když jsou si v mnohém podobná, přesto je každé jiné.

Na podzim chystáte nové album s dílem Johanna Sebastiana Bacha. Co pro vás jeho hudba znamená?

Letos slavíme 330 let od narození tohoto úžasného skladatele. A aniž bych to nějakým způsobem právě proto plánoval, rozhodl jsem se nahrát slavné Sonáty a partity pro sólové housle, které naposledy z velkých českých houslistů nahrál Josef Suk v roce 1971. To už tedy je před 44 lety! Nahrát toto veledílo houslové literatury byla pro mne obrovská výzva z mnoha aspektů. Musel jsem se „porvat“ se stylem interpretace, s technikou, na koncertech s pamětí. Do nahrávky jsem dal celé své srdce a ty nejniternější pocity a doufám, že se bude posluchačům líbit. Supraphon ji chystá k vydání v říjnu.

Co plánujete pro novou koncertní sezonu, po prázdninách?

Moc se těším na letošní turné Bacha na Šporcla – Generali tour 2015, na kterém odehraju kompletní dílo Johanna Sebastiana Bacha pro housle. Právě u příležitosti vydání mého nového alba předvedu v Praze a v Brně nevídaný Bach Marathon, tedy tři večery Bachovy houslové hudby jdoucí po sobě – na prvním zahraju kompletní Sonáty a partity, na druhém kompletní Koncerty a na posledním Sonáty pro housle a cembalo. Partnery mi budou Czech Ensemble Baroque a jeden z nejlepších současných cembalistů světa Mahan Esfahani. Myslím, že Praha ani Brno ještě nic podobného nezažily…   

ŠporclŠporcl