Bacha na Šporcla !

30.9.2015 / Zprávy / Martina Klausová

PAVEL ŠPORCL NAHRÁL BACHOVY SÓLOVÉ SKVOSTY NA 2CD A V ŘÍJNU S NIMI VYJEDE NA SPECIÁLNÍ KONCERTNÍ TURNÉ. V BRNĚ A PRAZE DOKONCE PODNIKNE BACHOVSKÝ MARATHON. POSLUCHAČŮM NABÍDNE CESTU DO NEJHLUBŠÍCH MÍST BACHOVA HUDEBNÍHO SVĚTA. 

Během letošního léta populární houslový virtuos Pavel Šporcl nahrál Sonáty a partity pro sólové housle Johanna Sebastiana Bacha. Novinku natočil k poctě 330. výročí narození tohoto významného německého skladatele. Hudební vydavatelství Supraphon ji vydá na 2CD i digitálně v pátek 16. října 2015. 

„Již delší dobu jsem snil o tom, že přijde chvíle, kdy nahraji Bachovy slavné Sonáty a partity pro sólové housle, které naposledy z velkých českých houslistů vydal na deskách před pětačtyřiceti lety Josef Suk. Nahrát toto veledílo houslové literatury byla pro mne obrovská výzva z mnoha aspektů. Musel jsem se „porvat“ se stylem interpretace, s technikou, na koncertech i s pamětí. Do nahrávky jsem dal celé své srdce a ty nejniternější pocity a doufám, že se bude posluchačům líbit,“ rozmýšlí o své nové nahrávce Pavel Šporcl.

Od 21. října vyrazí oblíbený houslista na turné Bacha na Šporcla – Generali Tour 2015. V rámci třinácti koncertů provede vždy jiné skladby Johanna Sebastiana Bacha. Do některých koncertních síní a kostelů zavítá pouze se svými typickými modrými houslemi. Jinde ho doprovodí vynikající soubor dobových barokních nástrojů The Czech Ensemble Baroque Orchestra. S jejich koncertní mistryní Elen Machovou zahraje Bachův koncert pro dvoje housle d moll. Na tři koncerty přijede Šporcl se slavným cembalistou iránsko-amerického původu Mahanem Esfahani a také se skvělým hobojistou Vilémem Veverkou.

Právě u příležitosti vydání mého nového alba předvedu v Praze a v Brně nevídaný BACH MARATHON, tedy tři večery Bachovy houslové hudby jdoucí po sobě – na prvním zahraju kompletní Sonáty a partity, na druhém kompletní Koncerty a na posledním Sonáty pro housle a cembalo. Jsem rád, že moje pozvání přijal jeden z nejlepších současných cembalistů světa Mahan Esfahani. Myslím, že Praha ani Brno ještě nic podobného nezažily,“ dodal s úsměvem Pavel Šporcl. 

BACHA NA ŠPORCLA – GENERALI TOUR 2015

21. 10. Hradec Králové
22. 10. Pardubice
23. 10. Kostelec nad Orlicí
26. 10. Ostrava
27. 10. Litoměřice
  1. 12. Plzeň
  2. – 4. 12. Praha/ BACH MARATHON
  6. 12. České Budějovice
  7. – 9. 12. Brno/ BACH MARATHON


Šporcl