Barenboim - Smetana - Má vlast

22.3.2017 / Zprávy / Marek Šulc

Pražské jaro 2017 bude zahájeno skutečně velkolepě – Vídeňskými filharmoniky, kteří jsou mnohými řazeni na první příčku pomyslného žebříčku nejlepších světových orchestrů. V jejich čele stane dirigent Daniel Barenboim. Přípravy této unikátní, vpravdě historické události, budou zachyceny v dokumentárním filmu, který vzniká v koprodukci České televize a Pražského jara za finančního přispění společnosti innogy Česká republika.  

Režisérovi dokumentárního filmu Martinu Suchánkovi se podařilo nebývalé – Daniel Barenboim i Vídeňští filharmonikové dali souhlas k přítomnosti kamer už na první zkoušce. Diváci tak mohou sledovat jejich práci od prvních okamžiků, kdy dirigent představuje svou koncepci, tvaruje jednotlivé fráze, dává jim kýžený charakter a vysvětluje výstavbu díla, aby byla zřetelně formulována místa gradace a spočinutí. Nevypráví příliš dopodrobna
o mimohudebním programu symfonických básní, české legendy zmiňuje jen rámcově. Jako by tím chtěl podtrhnout schopnost díla promlouvat k mezinárodnímu publiku, akcentovat výpověď díla skrze archetypy lásky, přírody či historických legend, které jsou srozumitelné a do vlastní zkušenosti převoditelné ze samotného poslechu hudby pro publikum napříč světem.

Zahajovací koncert přímým přenosem na Kampě a v kinech

Pražské jaro ve spolupráci s generálním partnerem, společností CETIN, a Českou televizí naváže na úspěch loňského živého open air promítání zahajovacího koncertu na Kampě. Před samotným přímým přenosem bude připraven doprovodný program ve spolupráci se ZUŠ Open a Prague International Marathon. Akce se uskuteční za každého počasí. Sezení na trávě, deky a (pod)sedátka doporučujeme vzít s sebou. Přímo na místě bude možnost zakoupit chutné občerstvení v piknikovém stylu!

Koncert bude rovněž živě promítán ve vybraných českých kinech. Jejich seznam bude upřesněn.

Foto: Pražské jaro/Ivan Malý