Baronka v opeře

18.9.2015 / Zprávy / Martina Klausová
Legendární pěvkyně, sopranistka Jarmila Novotná (* 1907, + 1994), dlouholetá sólistka Metropolitní opery v New Yorku, ale též hollywoodská Star, patří k uměleckým osobnostem, které celý svůj život vrchovatě naplnily uměním. Krásný, lehký, třpytivý soprán, mimořádné herecké schopnosti a oslnivý jevištní zjev - to byly hlavní přednosti, které tuto pěvkyni předurčily k závratné světové kariéře.V r. 1928 zazářila jako Gilda ve veronské aréně, v letech 1933-1939 byla sólistkou Státní opery ve Vídni. Po americkém debutu v r. 1939 v San Francisku následovalo v r. 1940 angažmáv Metropolitní opeře, kde byla sólistkou až do roku 1956. Po 2. světové válce se vracela do Evropy, zpívala v Salcburku, Vídni, Paříži a před r. 1948 též v Praze. 
Jejímu životu, umělecké kariéře i osobnímu životu se ve své nové knize s názvem Baronka v opeře, která vychází právě v těchto dnech, věnuje populární spisovatel literatury faktu Pavel Kosatík.
I tom s ním hovořil Marek Šulc ve svém pořadu Hudba v miléniu, který si budete moci zanedlouho poslechnout na Classic Praha.