Beethovenovy rukopisy v Princetonu

18.2.2015 / Zprávy / Martina Klausová
Prvních šest tištěných vydání bible, originál Deklarace nezávislosti Spojených států či podepsaný hudební notes Ludwiga van Beethovena. To jsou jen některá díla z literárně hudební sbírky o vůbec největší hodnotě, kterou kdy dostala prestižní americká Princetonská univerzita. Celková cena kolekce se odhaduje na zhruba 300 milionů dolarů (7,5 miliardy korun), uvedla agentura AP.

Sbírku čítající 2500 svazků věnoval univerzitě její někdejší student William Scheide, který zde promoval v roce 1936 a v listopadu zemřel ve věku 100 let. "V jádru je Scheideho knihovna nejbohatší světovou sbírkou prvních dokumentů vytištěných v Evropě 15. století. Ale její úžasné knihy a rukopisy přinášejí světlo do mnoha oblastí, od výtisků bible po způsoby, jakými největší skladatelé komponovali svou hudbu," popsal význam sbírky princetonský profesor historie Anthony Grafton.
Vedle zmíněných děl obsahuje kolekce, která bude k vidění v princetonské knnihovně, například i rukopis projevu amerického prezidenta Abrahama Lincolna či některé z prvních výtisků děl Williama Shakespeara.