Belgické Mons žije kulturou

28.1.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Belgie má letos také své Evropské hlavní město kultury. Je jím historické město Mons. To se o víkendu rozzářilo zhruba 30 různými světelnými a digitálními instalacemi.

Grand Place, největší náměstí belgického města Mons v sobotu 24. ledna ožilo díky půlhodinovému hudebně-vizuálnímu představení Envolée Chromatique. Obří objekty, ve tvaru vzducholodě, balónů a ptáků, se vznášely nad hlavami diváků. Na jednom z nich byla dokonce na dvou šálách zavěšená artistka, která prováděla akrobatickou sestavu. Tu doprovázel akordeonista také zavěšený na jednom z balónů.  

V roce 2015 čeká Mons 300 významných projektů ve čtyřech sezonách. Ty se budou podle umělecké ředitelky Mons 2015 Marie Nobel řídit ročními obdobími: „Každá sezóna má svá specifika. Mons 2015 Evropské hlavní město kultury otvíráme v zimě. A abychom tu šedivou a ponurou zimní náladu trochu zazářili, rozhodli jsme se pro program, který obsahuje světelné instalace a design a také videoprojekce. A kromě toho jsme zahájili i výstavu děl Vincenta Van Gogha, která s naším regionem úzce souvisí.“

Digitální technologie budou tvořit podstatnou součást letošního kulturního programu v Mons, městě které za posledních deset let vybudovalo novou kulturní infrastrukturu, ale také takzvané Technocité - technické zázemí pro multimediální projekty a vzdělávání v oboru moderních technologií. Jeho ředitelem je Pascal Kaiser, jenž vysvětluje: „Hlavní téma naší kandidatury znělo: Když se technologie setká s kulturou.