Benefiční koncert ČF měl úspěch

Ve veřejné sbírce, kterou zorganizovala Nadace Via v souvislosti s komorním benefičním koncertem Pomáháme s Českou filharmonií a na niž vstupní částku vložila Nadace České spořitelny, se sešlo 7 461 258 korun. Vybrané peníze se rozdělí mezi tři pražské a dvě brněnské nemocnice, jejichž zaměstnanci pečují o pacienty s vážným průběhem koronavirové infekce. Koncert připravila Česká filharmonie ve spolupráci s Českou spořitelnou a Českou televizí. V přímém přenosu ho vysílala ČT art v sobotu 28. března a v repríze ve středu 1. dubna. Jen na Facebooku má koncert 177 tisíc zhlédnutí.

„Výsledek veřejné sbírky nás zaskočil a překvapil nás i neuvěřitelný zájem diváků. Rád bych poděkoval všem, kteří podle svých možností přispěli a pomohli tak dobré věci, i všem, kteří nás jen sledovali,“ uvádí generální ředitel České filharmonie David Mareček a dodává: „Znovu bych chtěl poděkovat také zdravotníkům, kteří proti koronaviru bojují v první linii a jejichž práce si všichni nesmírně vážíme.“

Brand Activation leader České spořitelny Radomil Štumpa k tomu doplňuje: „Bylo skutečně dojemné poslouchat tóny harfy při Vltavě a sledovat solidaritu národa vyjádřenou narůstající částkou na podporu klíčových nemocnic. Byl to krásný příklad spolupráce a improvizace České filharmonie, České televize a České spořitelny pro dobro všech.“

Výtěžek benefice poputuje pěti nemocnicím, které zvolila Česká filharmonie spolu s Českou spořitelnou po konzultaci s Ministerstvem zdravotnictví. Jedná se o Nemocnici Na Bulovce, Nemocnici Na Homolce, Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, které pečují o těžké případy lidí s nemocí COVID-19. Nemocnice vybrané peníze použijí na nákup zdravotnických pomůcek, které nejvíce potřebují. Jedná se zejména o ochranné pláště, štíty, rukavice, dezinfekce, testy PCR, cyklery, plicní ventilátory, odsávačky, mimotělní membránové oxygenace, moduly do monitorů vitálních funkcí, transportní biovaky či přístroje pro dezinfekci uzavřených prostor.

„Koncert nebyl výjimečný jen obrovskou vybranou částkou, ale také tím, že v drtivé většině posílali dary lidé doslova po stokorunách. Celkem přispělo zhruba 25 tisíc lidí, což je neuvěřitelné číslo, které nemá obdoby,“ upřesnil ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco, která benefiční koncert pomáhala zorganizovat a která provozuje online dárcovský nástroj Darujme.cz, přes nějž na veřejnou sbírku pro nemocnice přispělo 3 381 lidí. Kromě toho přišlo 20 778 DMS, převod na účet využilo 1 687 dárců.

Vystoupení, jež se kvůli zákazu pořádání společenských akcí odehrálo před prázdným hledištěm Dvořákovy síně Rudolfina, si v přímém přenosu na programu ČT art nenechalo ujít 78 tisíc diváků starších patnácti let. Jen v průběhu živého vysílání se vybralo na pomoc zdravotnickému personálu bezmála pět milionů korun, další dary se scházely až do pátku minulého týdne, kdy byla veřejná sbírka ukončena.

Při přípravě i v průběhu koncertu platila přísná hygienická opatření, aby byl bezpečný pro všechny zúčastněné. Vedle povinnosti nošení roušek, kvůli níž nebylo možné do programu zařadit skladby pro dechové nástroje, účinkující dodržovali doporučený odstup a klaviatura byla po každém vystoupení dezinfikována. 

Foto: ČF / Petr Kadlec

Podcast