Budoucnost otáčivého hlediště v Č. Krumlově

25.6.2015 / Zprávy / Marek Šulc
Držitel filmového Oscara, režisér Jiří Menzel, bývalý ministr kultury a dramatik Milan Uhde nebo rektoři Janáčkovy akademie múzických umění Ivo Medek a Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer podepsali petici za zachování otáčivého hlediště v českokrumlovské zámecké zahradě. Oni a další signatáři petice z řad podnikatelů, politiků nebo umělců jsou přesvědčeni o tom, že unikátní scéna nezvratně neproměňuje charakter zahrady. 

"Samotný divadelní provoz sice v jedné čtvrtině roku zatěžuje prostředí zahrady, ale nedevastuje ani ji, ani zámeček Bellarie. Dlouhodobě neutěšený stav této stavby není důsledkem divadelního provozu, ale nepřistoupení k zásadní rekonstrukci v minulých letech, respektive desetiletích," stojí v petici. Podepsali ji také například ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček, ředitel Madety Milan Teplý nebo ředitel Koh-i-nooru Vlastimil Bříza.

Dokument rovněž vyzývá k tomu, aby otáčivé hlediště zůstalo v Českém Krumlově v podobě, kterou určí vítěz architektonické soutěže na obnovu scény. Proti zachování točny dlouhodobě bojují památkáři. Tvrdí, že stavba nevkusně zasahuje do vzhledu zámecké zahrady a zakrývá pohled na Bellarii.

Státní hrad a zámek Český Krumlov patří spolu s centrem města od roku 1992 na seznam světových kulturních památek UNESCO. Této organizaci, která pečuje o světové kulturní dědictví, někdejší vedení ministerstva kultury slíbilo, že do roku 2015 bude točna odstraněna. Komise UNESCO nedávno opět doporučila umístit scénu mimo zámecký areál, ale je pro ni přijatelné i řešení s hledištěm uvnitř zahrady. Proto zatím padlo rozhodnutí, že do roku 2017 bude točna v nezměněné stavu, architektonická soutěž pak určí následující podobu hlediště.