Časopis Grammophone vyhlásil nahrávky roku 2017

5.1.2018 / Zprávy / Marek Šulc

Koncem prosince Gramophone zveřejnil speciální digitální číslo s názvem Nejlepší nahrávky roku 2017. Vydavatelství Supraphon zde boduje hned se dvěma nahrávkami – jde o kantáty Bohuslava Martinů ve skvělém podání Pražského filharmonického sboru se sbormistrem Lukášem Vasilkem a kvintety Antonína Dvořáka v působivé interpretaci Pavel Haas Quartet s violistou Pavlem Niklem a klavíristou Borisem Giltburgem jako hosty. 

Britský časopis Gramophone je celosvětově nejvýznamnější a nejrespektovanější časopis věnovaný klasické hudbě, vycházející již od roku 1923. Každý měsíc přináší spoustu recenzí, zpráv a článků. Zveřejňuje také různé žebříčky a rubriky typu „Deska měsíce” a již čtyři dekády uděluje ocenění Gramophone Awards, které je ve světě vážné hudby nejprestižnějším oceněním; bývá proto také někdy označováno jako „Oskar klasické hudby“. 

U příležitosti oslav čtyřicátého výročí udílení cen Gramophone Classical Music Awards uveřejnil Gramophone ještě další speciál: Nejlepší nahrávky z let 1977–2017. Do této prestižní sestavy se dostala nahrávka Dvořákových kvartetů G dur op. 106 a F dur op. 96 „Americký“ v podání Pavel Haas Quartet, jež v roce 2011 získala hlavní cenu Gramophone Award Recording of the Year.

Šéfproducent klasické hudby vydavatelství Supraphon Matouš Vlčinský tyto úspěchy komentuje: „Supraphonské nahrávky se v posledních letech téměř pravidelně objevují v časopise Gramophone mezi těmi oceňovanými. Vnímám jako velkou čest, že se vydavatelské počiny z nevelkého nezávislého českého labelu stále objevují v tak prestižním kontextu. Je to ovšem především vysoké ocenění pro samotné hudebníky a zřetelná zpráva, že patří ke světové špičce, že jsou nepřeslechnutelní i v tak velké konkurenci. Svět si české hudby váží možná mnohem více, než si tady doma připouštíme.“